Nesmí se říkat pravda! Jde o „určitá etnika“, promlouvá známá advokátka. Prý míříme do pekel

24.07.2019 11:42 | Zprávy

O svobodě slova si Martina Kociánová z webu Kupředu do minulosti povídala s Janou Zwyrtek Hamplovou, advokátkou se specializací na veřejnou správu. „Ve vztahu k určitým etnikům, ve vztahu k migraci a podobně se nesmí říkat pravda,“ varuje advokátka a dodává, že nechce, aby se znovu opakovala situace, kdy se dětem klade na srdce: „Ve škole to neříkej.“ Dnešní atmosféra útoků je prý cesta do pekel: „Můžu si o Miloši Zemanovi myslet cokoliv, ale například útoky takového typu jako na jeho zdraví, jeho chůzi, na projevy stáří mě hluboce urážejí, ať už si o něm můžu myslet, co chci.“

Nesmí se říkat pravda! Jde o „určitá etnika“, promlouvá známá advokátka. Prý míříme do pekel
Foto: archiv
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová

Cenzura se podle Hamplové blíží plíživě. „Zažila jsem doby, tehdy v listopadu mi bylo 23 let, jak se nám ulevilo a první desetiletí bylo takové, že bych řekla, že to bylo tak, jak to mělo být,“ říká. Ale jako advokátka odmítá dnešní údajné „sešněrování paragrafy“. „Máme strach se ráno nadechnout, pokud to zákon neupravuje. A Unie bohužel k tomu směřuje také,“ tvrdí a dodává, že nechce znovu zažít situaci, kdy lidé budou svobodně hovořit doma, ale dětem budou přikazovat: „Ve škole to neříkej.“ „Ve vztahu k určitým etnikům, ve vztahu k migraci a podobně se nesmí říkat pravda, protože se to nenosí,“ říká otevřeně advokátka.

Kdo může za současnou situaci? „Připustili jsme to my, my voliči, nebo respektive možná spíše nevoliči,“ míní Hamplová. Politika se podle ní stala dryáčnickou, plnou urážek a slušní lidé se jí vyhývají se slovy: „My do politiky nepůjdeme, tam dnes uspěje pouze ukřičený hysterik a slušnost a kultivovanost ve vyjadřování tam nemá co dělat.“ Jako příklad dává útoky na Miloše Zemana: „Podívejte se například na pozici prezidenta. Můžu si o Miloši Zemanovi myslet cokoliv, ale například útoky takového typu jako na jeho zdraví, jeho chůzi, na projevy stáří mě hluboce urážejí, ať už si o něm můžu myslet, co chci. To by si dříve vůči prezidentovi nikdo nedovolil, a my to připustíme.“

Říká, že podobná je situace u starostů, z funkcionářů těch nejdůvěryhodnějších. „Může ho každý urážet, jak chce. Je to politik, musí to vydržet,“ je podle ní přístup, který se musí změnit. Tvrdí, že starostové se musí bránit a soudit. „Jedině tak vychováme jak občany – pro jednoho zastupitele jsem vysoudila 30 tisíc Kč a omluvu za jednu větu na zastupitelstvu, kdy mu občan přišel vynadat. A pokud takto nezačneme kultivovat politické prostředí (možná zdola, ze samosprávy), tak se politika nezmění z vulgárního, hysterického stylu do úrovně, byť ostré, ale takové, kde se můžu s někým přít a hádat do krve, ale pořád to může být slušná diskuse,“ popisuje Hamplová jeden případ. Dotyčná věta zněla: „Já tady jdu kvůli tady tomuto panu XY. Je to prachsprostý udavač a já jsem vám to přišel na veřejné zastupitelstvo říct.“ Pan zastupitel byl takto osočen proto, že tohoto občana chytil při krádeži, popadl ho za límec a odtáhl na policii. Proto také soud správně vyhodnotil, že ze strany občana to je vůči starostovi tak dehonestující výrok, že se mu musí omluvit a zaplatit 30 tisíc Kč, říká avokátka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zákon na podporu demokracie“ v Německu. Ohrožení svobody slova, zní

9:44 „Zákon na podporu demokracie“ v Německu. Ohrožení svobody slova, zní

Celkem tři novinky, se kterými v Německu přišla Scholzova vláda, mohou vést k podstatnému ohrožení s…