Lidé s vážnými zdravotními problémy totiž podle dohody mezi oběma zeměmi nemohou být deportováni. „Na základě dohody, kterou máme s Německem, nemohou být zranitelní lidé deportováni do Afghánistánu. Zmíněný muž tato kritéria splňoval, a proto jsme ho poslali zpět do Německa,“ sdělil Murtaza Rasuli z afghánského ministerstva pro uprchlíky a repatriaci.
Mladík, kterého afghánské úřady odmítly pustit do vlasti, se v současné chvíli nachází v detenčním centru pro mladistvé. Zde vyčkává na přezkoumání svého případu. O azyl se ucházel v Německu od roku 2010.
Mortaza D. se přitom dopustil více než dvou desítek závažných zločinů, jakými jsou například loupež, ublížení na zdraví, obchodování s drogami či vyhrožování. Afghánci však tvrdí, že mladíkovy kriminální záznamy nemají s jeho odmítnutím nic společného. „Muž byl duševně nemocný a v důsledku společného rozhodnutí obou stran byl poslán zpět do Německa,“ dodal Rasuli.
Duševní stav Mortazy D. německé ministerstvo vnitra odmítá komentovat s ohledem na jeho soukromí. Potvrdilo však, že existuje dohoda týkající se závažně nemocných, kteří by cestu zpět do vlasti nezvládli nebo kterým Afghánistán nedokáže zajistit adekvátní zdravotní péči.
Přesto, že Mortaza D. bude podle ministerstva v blízké době propuštěn z detenčního centra, na svobodu se prý nedostane. Vrátí se zpátky do vězení, kde si předtím odpykával trest za své zločiny. Výkon trestu soud pozastavil poté, co muž dobrovolně souhlasil s deportací zpět do Afghánistánu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab