Japonsko, které je chudé na zdroje a dováží přibližně 9 % plynu z Ruska, je na dodávkách ruského plynu dosti závislé. Dohoda o dodávkách ropy a zemního plynu z nedalekého ostrova Sachalin pochází již z roku 1972 a poté, co se po podařilo spustit závod na vývoz zkapalněného zemního plynu na Sachalinu, rychle se stal pro tuto zemi jedním z nejspolehlivějších projektů. Společnost Wood Mackenzie Lens podle serveru The Japan Times vyčíslila, že má Japonsko v ruských energetických zařízeních investice v celkové hodnotě přibližně 8,4 miliardy dolarů.
Právě to je také důvod, proč se země, závislá na dodávkách ruského zemního plynu, nechce v rámci surovinových kontraktů s Moskvou zcela rozejít.
Od invaze na Ukrajinu koncem února se Japonsko sice připojilo k USA a evropským zemím a uvalilo na Rusko sankce a zavedlo kontroly vývozu včetně polovodičů či přijmulo ukrajinské uprchlíky, energetická nesoběstačnost mu však zabraňuje odpoutání se zejména od plynu. Země pouze v dubnu uvedla, že bude následovat Evropskou unii a země G7 a zakáže dovoz ruského uhlí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.