Nové potíže. Ale Japonsko z Ruska couvat nehodlá

27.12.2022 9:00 | Zprávy

Japonsko se kvůli zajištění dodávek pro zachování energetické bezpečnosti země, snaží i přes mnohé obtíže nadále udržet v chodu společné projekty s Ruskem, zajišťující do země dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). Tokio se tak snaží pokračovat v dovozu LNG i za pomoci projektu Sachalin 2, který poprvé zahájil provoz v roce 2009, a nyní ho mohou postihnout komplikace z důvodu rozhodnutí pojišťoven zastavit v ruských vodách krytí válečných škod na lodích. Dodavatelé zjišťují, nakolik tento krok import plynu ovlivní.

Nové potíže. Ale Japonsko z Ruska couvat nehodlá
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu

Japonsko, které je chudé na zdroje a dováží přibližně 9 % plynu z Ruska, je na dodávkách ruského plynu dosti závislé. Dohoda o dodávkách ropy a zemního plynu z nedalekého ostrova Sachalin pochází již z roku 1972 a poté, co se po podařilo spustit závod na vývoz zkapalněného zemního plynu na Sachalinu, rychle se stal pro tuto zemi jedním z nejspolehlivějších projektů. Společnost Wood Mackenzie Lens podle serveru The Japan Times vyčíslila, že má Japonsko v ruských energetických zařízeních investice v celkové hodnotě přibližně 8,4 miliardy dolarů.

Právě to je také důvod, proč se země, závislá na dodávkách ruského zemního plynu, nechce v rámci surovinových kontraktů s Moskvou zcela rozejít.

Od invaze na Ukrajinu koncem února se Japonsko sice připojilo k USA a evropským zemím a uvalilo na Rusko sankce a zavedlo kontroly vývozu včetně polovodičů či přijmulo ukrajinské uprchlíky, energetická nesoběstačnost mu však zabraňuje odpoutání se zejména od plynu. Země pouze v dubnu uvedla, že bude následovat Evropskou unii a země G7 a zakáže dovoz ruského uhlí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …