Nové potíže. Ale Japonsko z Ruska couvat nehodlá

27.12.2022 9:00 | Zprávy

Japonsko se kvůli zajištění dodávek pro zachování energetické bezpečnosti země, snaží i přes mnohé obtíže nadále udržet v chodu společné projekty s Ruskem, zajišťující do země dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). Tokio se tak snaží pokračovat v dovozu LNG i za pomoci projektu Sachalin 2, který poprvé zahájil provoz v roce 2009, a nyní ho mohou postihnout komplikace z důvodu rozhodnutí pojišťoven zastavit v ruských vodách krytí válečných škod na lodích. Dodavatelé zjišťují, nakolik tento krok import plynu ovlivní.

Nové potíže. Ale Japonsko z Ruska couvat nehodlá
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Den ruského námořnictva v Sevastopolu na Krymu

Japonsko, které je chudé na zdroje a dováží přibližně 9 % plynu z Ruska, je na dodávkách ruského plynu dosti závislé. Dohoda o dodávkách ropy a zemního plynu z nedalekého ostrova Sachalin pochází již z roku 1972 a poté, co se po podařilo spustit závod na vývoz zkapalněného zemního plynu na Sachalinu, rychle se stal pro tuto zemi jedním z nejspolehlivějších projektů. Společnost Wood Mackenzie Lens podle serveru The Japan Times vyčíslila, že má Japonsko v ruských energetických zařízeních investice v celkové hodnotě přibližně 8,4 miliardy dolarů.

Právě to je také důvod, proč se země, závislá na dodávkách ruského zemního plynu, nechce v rámci surovinových kontraktů s Moskvou zcela rozejít.

Od invaze na Ukrajinu koncem února se Japonsko sice připojilo k USA a evropským zemím a uvalilo na Rusko sankce a zavedlo kontroly vývozu včetně polovodičů či přijmulo ukrajinské uprchlíky, energetická nesoběstačnost mu však zabraňuje odpoutání se zejména od plynu. Země pouze v dubnu uvedla, že bude následovat Evropskou unii a země G7 a zakáže dovoz ruského uhlí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…