Noví senátoři napadnou reformy u ÚS. Nemohli hlasovat

10.11.2010 8:03 | Zprávy

K Ústavnímu soudu do Brna míří dosud neohlášená stížnost na 12 zákonů, které schválil Senát ve starém složení po letošních podzimních volbách, uvádí server Aktálně.cz.

Noví senátoři napadnou reformy u ÚS. Nemohli hlasovat

 Podávají ji dva noví senátoři zvolení za hnutí Severočeši.cz Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava. Jejich podání k Ústavnímu soudu je mnohem rozsáhlejší, než před týdnem avizovaná stížnost poslanců ČSSD, kteří hodlají napadnout dva ze zákonů schválených ve sněmovně v režimu legislativní nouze. 

Dernerová a Doubrava si stěžují nejen na všechny čtyři zákony, které mají vládě zlepšit bilanci rozpočtu o 35 miliard a které "starý" Senát bude mít na programu tento pátek. Napadnou také dvanáct dalších zákonů, jež senátoři schválili 27. října. Mezi nimi je také nasazení českých vojáků v Afghánistánu.

Jednadvacet nepozvaných

Senátorka Alena Dernerová, která byla zvolena v Mostě, Aktuálně.cz potvrdila, že podání dorazí na Ústavní soud ve čtvrtek. „Nevylučuji, že se k nám přidají i další nově zvolení senátoři," upozornila Dernerová.

Podle ní a jejího kolegy Doubravy (zvolen v Ústí nad Labem) porušuje Ústavu celý Senát, když o zákonech hlasují končící senátoři a když naopak nesmějí hlasovat ti noví, kteří mají právoplatný mandát. Stěžovatelé se odvolávají na 19. článek Ústavy, podle kterého vzniká mandát senátora zvolením. Zároveň připomínají, že podle článku 16 má horní komora 81 senátorů. Z toho podle nich logicky vyplývá, že zvolením nových senátorů ztrácejí mandát ti, kteří končí. Na čtyřiadvacáté schůzi, která se uskutečnila pět dnů po senátních volbách, tak hlasovalo sedmnáct senátorů bez mandátu, míní Dernerová a Doubrava. Ze sedmadvaceti nově zvolených senátorů jich bylo přítomno pouze šest, kteří obhájili svůj předchozí mandát.

Afgánistán, solární elektrárny - znovu

Stížnost přímo napadá čtyřiadvacátou schůzi a požaduje, aby Ústavní soud zrušil dvanáct jejích usnesení. Pokud soudci stěžovatelům vyhoví, bude nutné znovu schválit nejen nasazení českých vojáků v Afghánistánu. Senát bude muset už v novém složení znovu projednat zákon, který ruší státní podporu slunečních elektráren.

Odložena bude i norma poslankyň Věcí veřejných Kristýny Kočí a Karoliny Peake, které chtěly firmám s akciemi na doručitele umožnit účast v soutěžích o veřejné zakázky. Tuto možnost jim s platností od 15. září zakázala novela zákona o veřejných zakázkách. „Vzhledem k tomu, že k hlasování nebyli pozváni ti senátoři, kteří v době hlasování mandát senátora měli, nelze předjímat ani u jednoho napadeného usnesení, jak by hlasování dopadlo," upozorňuje jedna z verzí ústavní stížnosti.

Pouze nepřímo míří stížnost na čtyři zákony, které mají zvýšit některé daně a snížit sociální dávky, což by snížilo rozpočtový schodek o 35 miliard. Sněmovna je přijala před týdnem v režimu legislativní nouze, Senát je má projednat ve zrychleném řízení při páteční pětadvacáté schůzi.

Čtěte také:
Tři roky trvá, než uzraje nový senátor, mluví ze Štětiny zkušenost



Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…