Koupí si Čína celý svět. Tak se jmenovala veřejná debata Českého rozhlasu Plus, která proběhla v pondělí večer v liberecké knihovně. Moderátor Tomáš Rozsypal se ptal svých hostů Tomáše Etzlera, bývalého zpravodaje ČT v Číně, expremiéra Petra Nečase, politického geografa Michaela Romancova, analytičky AMO Alice Rezové a Jana Hebnara, bývalého diplomata v Číně, podnikatele a konzultanta. Ještě před začátkem akce někteří již sedící diváci trošku mrazivě vtipkovali, jestli vzhledem k dnešní situaci by se neměl změnit její název na Nakazí Čína celý svět, a těsně po krátkých zprávách a dopravním zpravodajství po půl sedmé večerní vše začalo. „Čína za posledních 30 let podle Světové banky zvětšila hrubý domácí produkt zhruba čtyřicetkrát. Měřeno paritou kupní síly už čínská ekonomika překonala ekonomiku Spojených států. Podle odhadu Mezinárodního měnového fondu růst čínské ekonomiky letos zpomalí a bude pomalejší než za poslední tři dekády. I kvůli šíření koronaviru,“ uvedl Michael Rozsypal na úvod základní ekonomická data, z nichž vyplývá, že se Čína za tuto dobu stala ze země rozvojové zemí rozvinutou.
Bude Čína supervelmoc?
Už při vstupu do sálu dostali diváci hlasovací zařízení. A využili je hned krátce po zahájení pořadu, kdy stisknutím tlačítka ano či ne odpovídali na anketní otázku, zda bude Čína příští velmoc, a nahradí tak pozici Spojených států jako světového hegemona. Výsledek zněl, že 63 procent lidí v sále si myslelo, že Čína nebude příští supervelmocí. Totéž si myslelo v anketě ČR Plus na Facebooku 56 a na Twitteru 57 procent lidí. Stejnou otázku položil Michael Rozsypal svým hostům. „Musíme si nejdříve definovat termín supervelmoc. Objevuje se po druhé světové válce v kontextu soupeření tehdejšího Sovětského svazu a Spojených států. V zásadě se dá říci, že žádná jiná země se tomuto termínu ani vzdáleně neměla šanci dotknout. Čína vypadá, že má hodně dobrou pozici. Má obrovské území i počet obyvatel, je tady impozantní ekonomický růst. Na druhou stranu zatím nevíme, co Čínu přesně brzdí,“ konstatoval Michael Romancov. „Z toho prostého důvodu, že je tam vysoce centralizovaný autoritářský režim, dříve to byl totalitní stát. To jsou typicky země, kde spousta věcí zůstává skryta tím, že nemáme přístup k datům,“ upozornil. Takže Spojené státy zůstávají stále hlavním hegemonem? otázal se moderátor. „V tomto okamžiku žádná země ani vzdáleně nemá takovou mocenskou kapacitu jako Spojené státy,“ domnívá se Romancov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban