Tajné služby podle komentáře Jaroslava Spurného pro Respekt.cz nejsou proto, aby odhalovaly zločince a posílaly je před soud. Zjednodušeně řečeno, mají shromažďovat informace o nebezpečích, které hrozí státu, jeho vládě a jeho občanům a tyto informace mají poskytovat vybraným politikům nebo policii. Někdy mohou přimhouřit oko nad trestnou činností svých informátorů, to ovšem nesmí překročit rozumnou mez.
Tajné služby prý kryly zločince
Spurný ukazuje na příklad Sharama Zadeha, Íránce, který byl ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi představován jako „člověk nesmírně prospěšný státu". Podle policie jde ovšem o hlavu podvodníků, kteří připravili stát na daňových únicích skoro o dvě miliardy korun.
„Pokud někdo nosí tajným službám informace, měli by její důstojníci prověřit jeho důvěryhodnost. Jestli naše tajné služby (nevíme která, Zaorálek to neprozradil) nejsou schopny odhalit, že jejich informátor jede v gigantickém podvodu, je to vážné selhání," píše Spurný.
Janouškovy odposlechy se k policii nedostaly
Navíc nešlo podle novináře o první případ. Bezpečnostní informační služba prý nikdy nepředala policii údajně až desítky hodin hovorů lobbisty a „kmotra" Romana Janouška z roku 2008. Měly mezi nimi přitom být i záznamy toho, jak si Janoušek domlouvá podivné obchody s primátorem hlavního města Prahy Pavlem Bémem.
„Možná Janoušek pro BIS pracoval, ale co jí mohl říkat tak důležitého, že tajná služba držela informace naznačující masivní korupci v tajnosti?" ptá se proto Spurný a vyzývá politiky, aby se tajné služby oficiálně zeptali, co se to děje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr