Než se stal prezidentem, byl Duterte starostou Davao, města na jihu Filipín. Ve své prezidentské kampani však sliboval válku se zločinem, tisíce mrtvých kriminálníků a tlustší ryby v Manilském zálivu, kam nahází všechna jejich těla.
V roce 2015 byl dokonce označen organizací Human Rights Watch za „starostu komanda smrti“, jelikož během jeho funkčního období údajně lidové milice pozabíjely více než tisíc domnělých zločinců.
Mnohdy je také za svoje expresivní vyjadřování srovnáván s kandidátem na prezidenta USA Donaldem Trumpem. V lednu 2015 například označil papeže Františka za „zkurvysyna“ poté, co kvůli jeho návštěvě výrazně vzrostl dopravní provoz. Podle Duterteho je však Trump fanatik, což on sám rozhodně není.
Stačil však týden ve funkci, aby Duterte rozpoutal válku proti drogám, která má v současnosti na svědomí již 30 údajných drogových dealerů. Osm jich policie zabila přímo v Manile, dalších 22 pak mimo hlavní město. Celkem zabavila 180 kg metamfetaminů v hodnotě takřka 20 milionů dolarů.
Od prezidentských voleb, které proběhly 9. května, zahynulo přinejmenším 100 drogových dealerů, násilníků, zlodějů aut a jiných kriminálníků.
Podle generálního tajemníka Národní advokátní komory Edreho Olaliji však válka proti drogám formou zabíjení nevýznamných zločinců a lokálních dealerů neřeší skutečné problémy a jedná se pouze o dočasnou záplatu.
„Buďme upřímní: hrozba drog musí skončit,“ řekl Olalia. „Ale tyto takřka sériové popravy údajných pouličních dealerů či nevýznamných drogových magnátů, které vypadají náhle, nepřirozeně a předvídatelně, také musí skončit.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa