Většina odpovědí exministra Pospíšila byla i podle názoru pravicově smýšlejících lidí mimo realitu. „Blábolení o pomoci vesnickým školám,o miliardách na silnice na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku, neznalost možností kraje a města, to mne prostě šokovalo,“ řekl nám jeden z příznivců ODS, který raději zůstal v anonymitě. „Pohádky o jeho formálním stranickém vztahu k Jurečkovi může říkat v Praze, ne Plzeňákům. Bohužel, musím přiznat, že komunistický kandidát Karel Šidlo byl velmi dobrý…“
Téměř samolibé pohledy Jiřího Pospíšila, vysílané k „dvojce“ na kandidátce, Marcele Krejsové a plzeňskému primátorovi Martinu Baxovi nesvědčily o tom, že by potřeboval podporu. I když potlesk v improvizovaném studiu v hale Lokomotivy měl, nenabídl divákům nic víc než neznalost regionu a jízlivost proti sociálním demokratům. Stávající hejtman Milan Chovanec naopak odpovídal velmi konkrétně, jasně a nepřistupoval na hysterické Pospíšilovo útoky.
Spálenopoříčský starosta “roste a zraje“
Dalším člověkem, kdo příjemně – alespoň pro pravici – překvapil, byl starosta malého města Spálené Poříčí Pavel Čížek, který jak vidno v komunálním prostředí stále „zraje“. Jeho bonmoty ke stanovisku sociálních demokratů o důvodu nerealizování nové galerie vyvolali doslova aplaus, a to zdaleka nejen u přívrženců TOP 09. Odpověď, že když Plzeňský kraj si pořídí v Bruselu barák a přesto nesehnal evropské peníze na stavbu, začal kolovat po ulicích a hospodách. Čížek, který není ve velké aglomeraci příliš známý člověk – i přes nynější silnou reklamní kampaň – na sebe jistě upozornil. Rovněž tvrzení o veřejném společném plánování, které by rád prosadil z „jeho“ města i na krajskou úroveň, bylo dobře načasované a patřilo k těm několika málo konkrétních věcem, jenž zazněly v průběhu večera.
Regionální témata zahýbají volbami
Jak vidno, regionální témata – doprava a obslužnost v „pohraničních“ regionech, projekt Evropské hlavní město kultury, jež se mátoživě potácí na hraně existence i referendum o megalomanské stavbě nákupního centra CORSO ve středu Plzně, jakož i Šumavský národní park – to jsou témata, která oslovují voliče. „ S naprostým klidem a konkrétními zkušenostmi se představil ten komunistický kandidát,“ říkají Plzeňáci a vůbec si nevzpomenou na jeho jméno – počet billbordů s Karel Šidlem by se dal v Plzni spočítat na prstech jedné ruky. „Zemanovci mne také překvapili,“ říká jeden ze studentů, který byl přítomen natáčení. „Nepochybuji, že pan Borovanský je hodný člověk. Ale jinak je strašně formální a řekl bych, že suchar.“
Excelentní Václav Moravec vedl celý přenos velmi profesionálně a jeho zkušenosti z BBC jsou prostě neoddiskutovatelné. Navodil skvělou atmosféru, po celou dobu nikdo nezapískal, jen se tleskalo, případně nesouhlasně kroutilo hlavou. Komunista Šídlo potlesk neslyšel. „Kdyby to nebylo veřejné, tak bych mu aplaudoval vícekrát,“ řekl Parlamentním Listům jeden z přítomných diváků. „Nechci, aby se po Plzni šuškalo, že jsem utajený levičák. Musím ale říci, že právě tohoto člověka budu na volebních lístcích kroužkovat, protože ten by zcela jistě patřil nejenom do zastupitelstva, ale myslím i do rady kraje. Stejně jako pan starosta Čížek nebo stávající hejtman. Pan Pospíšil ať se vrátí do Prahy. Pokud jej tam ale ještě někdo vlastně chce….“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala