Česká televize na svém webu popisuje maďarský zápas s vysokou inflací. Ta přesáhla dvacet procent a je po pobaltských zemích nejvyšší v celé EU.
„Národní měna je rekordně nízká vůči euru. Vláda už proto zkusila omezit ceny, typicky u potravin. Přesto čelí v éře Viktora Orbána dosud zřejmě největšímu tlaku – ekonomickému i politickému,“ referoval zpravodaj Jan Šilhan.
Premiér vyzývá úřady k razantním krokům během letošního a příštího roku. Podle zpravodaje tím už ale voliče neuspokojí.
„Přibývá lidí, kteří kvůli zdražování veřejně protestují,“ dodává web ČT. Popisuje, jak demonstrovali učitelé, kterým vadí, že dostanou navíc pouze dvacet procent, a to nepokryje ani inflaci.
Do zprávy zakomponoval i maďarské dodávky ruského plynu, které si země v EU vymohla. Podle Šilhana Maďaři z ekonomických potíží viní sankce proti Rusku, které přitom sami v EU ostřelují.
Peníze Maďarů ztrácejí hodnotu - po pobaltských státech - nejrychleji v celé Unii. Roste nespokojenost občanů a taky premiéra Orbána - ten po státních úřadech žádá razantní kroky.https://t.co/K8tvIh2UTD
— ČT24 (@CT24zive) October 22, 2022
Česká vláda nezapomíná, co jsou Rusáci zač
Informace zjevně zaujala televizního cestovatele Dana Přibáně: „Maďarsko má drahý plyn, velkou inflaci a slabou měnu. Kde jsou všichni obhájci geniálního stratéga Orbána, který se stará o svůj lid? Hádám, že v Maďarsku asi ne a v Rusku už vůbec,“ rozepsal se. A sarkasticky dodal, že Orbánovi fanoušci nyní mlčí a hledají, na co by v EU mohli nadávat příště.
Maďarsko má drahý plyn, velkou inflaci a slabou měnu. Kde jsou všichni obhájci geniálního stratéga Orbána, který se stará o svůj lid? Hádám, že v Maďarsku asi ne a v Rusku už vůbec.
— Dan Priban (@DanPriban) October 19, 2022
Sedí doma, mlčí a čekají na co budou v EU nadávat příště.
V diskusi přidal další poznámky, jako že Orbán je „Erdogan bržděný EU“.
Poslanec Jan Jakob, předseda klubu TOP 09, vyzývá všechny, kteří Orbánovi za vyjednanou výjimku na dovoz ruského plynu tleskají, ať se zamyslí znovu. „Maďarsko tím jen prohlubuje svou závislost na Moskvě, která před 57 lety vyslala tanky do jeho hlavního města. Jsem rád, že Česká republika má vládu, která nezapomíná, co jsou Rusáci zač,“ poznamenal.
Ti, kteří tleskají Orbánovi za výjimku pro dovoz ruského plynu, by se měli zamyslet znovu. Maďarsko tím jen prohlubuje svou závislost na Moskvě, která před 57 lety vyslala tanky do jeho hlavního města.
— Jan Jakob (@Jan_Jakob) October 21, 2022
Jsem rád, že Česká republika má vládu, která nezapomíná, co jsou Rusáci zač.
Přibáňovo přesvědčení, že v Maďarsku teď obhájci Orbána nejsou, stejně jako úvahy moderátora Šilhana o odklonu maďarských voličů od vlády, ale problematizuje nejnovější maďarský volební model, převzatý i stránkou Europe Elects.
Podle průzkumu by aktuálně Orbánova strana FIDESZ získala 69 procent hlasů, o pět více, než minule. Do parlamentu by kromě něj prošly už jen dvě strany, popř. uskupení, jedna s dvanácti procenty, druhá s pěti.
Hungary, Nézőpont poll:
— Europe Elects (@EuropeElects) October 21, 2022
Fidesz/KDNP-NI|EPP: 69% (+5)
DK-S&D: 12% (+4)
MH~NI: 5% (-3)
Momentum-RE: 4% (-3)
MKKP-*: 4% (-1)
Jobbik-NI: 3% (-1)
MSZP-S&D: 3% (+2)
LMP-G/EFA: 1%
+/- vs. 29-21 August 2022
Fieldwork: 17-19 October 2022
Sample size: 1,000
? https://t.co/67Z6tcxoZT pic.twitter.com/CdNXslHqYu
A i politolog Jiří Just v článku na webu ČT zpochybňuje tyto závěry, když připomíná, že Orbán před pouhými několika měsíci získal velmi silný mandát a má v parlamentu dvoutřetinovou většinu. „Nedá se říci, že by jeho pozice byla v současné době nějak zásadně ohrožená,“ říká vedoucí katedry politologie Metropolitní univerzity v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav