Obrovské varování před evropským záchranným programem. Ve třech bodech! Sepsal je matematik Kechlibar

23.05.2020 13:31 | Zprávy

Francie a Německo představily návrh na evropský záchranný program po pandemii koronaviru o objemu 500 miliard eur (13,8 bilionu korun). Bude však tento plán skutečně výhodný? Matematik a publicista Marian Kechlibar sepsal tři body, v nichž popisuje, co by mohla přinést blízká budoucnost při realizaci tohoto programu a také jeho komplikace v podobě velkého korupčního potenciálu.

Obrovské varování před evropským záchranným programem. Ve třech bodech! Sepsal je matematik Kechlibar
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Tento plán už narazil na odpor menších zemí, které si v tisku vysloužily poněkud zavádějící pojmenování „Frugal Four“ (šetrná čtyřka): Rakousko, Nizozemsko, Dánsko a Švédsko. Podle rakouského kancléře Kurze nesmí jít o darované peníze. Kechlibar však navrhuje spíše pojmenování „opatrná čtyřka“. Ostatní země zatím lavírují.

V prvním bodě si Kechlibar klade otázku, proč přispívat na cizí živobytí? Připomíná, že po odchodu Velké Británie z EU se poměry zásadně změnily a dřívější rovnováha sil zanikla. „Bylo veřejným politickým tajemstvím, že když bylo potřeba zbrzdit ambice Paříže apod., za skeptický postoj Britů se rády schovávaly jak menší země, tak někdy i Němci samotní. Zrovna České republice tohle manévrování velmi vyhovovalo. Teď už se není za koho schovávat,“ dodává.

Způsob dojednání současného plánu jako by potvrzoval obavy, že v nové EU bez britské účasti bude velmi silná německo-francouzská osa, která už nebude mít dostatečnou protiváhu. „Společné rozhodnutí těchto dvou nejsilnějších států EU nebude při absenci Británie ve spolku možné nějak zásadně zbrzdit nebo změnit, protože dvacet malých zemí nemá ani zdaleka tu sílu jako dvě velké,“ zdůrazňuje Kechlibar.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…