Epidemiologové dopředu upozorňovali, že má-li být dosaženo kolektivní imunity proti nemoci covidu-19, musí očkováním projít 70 až 75 procent populace. Vzhledem k mutacím koronaviru možná i 80 procent. V Česku je však naočkováno jen asi 55 procent populace. V porovnání s ostatními zeměmi EU zaostává Česko v očkování za průměrem Unie. V Portugalsku je plně naočkováno asi 87 procent populace.
Zatímco v červnu si přišlo pro první dávku vakcíny až sto tisíc lidí, dnes jsou top podle MF Dnes asi čtyři tisíce. Zájem o očkování prudce opadl.
„Kdo přichází teď? Pro první dávku i dost starších lidí, které k očkování něco přesvědčilo: tu jejich děti, tu plánovaná operace. Je to různé,“ prozradila Jana Dudešková, koordinátorka očkovacího dne v Dobřichovicích.
Sociolog Daniel Prokop upozornil, že lidé, kteří váhají s očkováním, nemají dost znalostí. Potřebovali by informace o vakcínách, mezi kterými si mohou vybírat, a potřebují popsat výhody a nevýhody jednotlivých vakcín. Takovéto informace by lidi mohly k očkování pohnout. Billboardová kampaň podle Prokopa v žádném případě nestačí. S lidmi by si měl promluvit jejich ošetřující lékař.
Lidé by podle sociologa zvažovali očkování, i pokud by jim stát dal po očkování volno nebo sto procent platu na nemocenské.
Ministerstvo zdravotnictví ale v tuto chvíli sází především na masivní televizní kampaň.
„V tuhle chvíli běží jedna z největších televizních kampaní v televizi Nova a bude i v televizi Prima. Samozřejmě může někdo namítnout, že kdo se nedívá na televizi, k tomu se nedostane,“ uvedl mluvčí ministerstva Daniel Köppl. „Peoplemetry ale ukazují, že máme velký zásah na mladé a hlavně na lidi, které oslovit chceme. To znamená na ty se středním a nižším vzděláním,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.