K nejočekávanější politické události letošního roku – prezidentské volbě – odvysílala Česká televize kromě jiných dva stěžejní pořady. Ve čtvrtek duel obou finalistů, který na programech ČT1 a ČT24 sledovalo dohromady přes 2,7 milionu diváků, což je takřka polovina voličů ve druhém kole přímé volby. V sobotu pak volební studio, které se věnovalo výsledkům a ohlasům na ně. Debatu kandidátů usměrňovala Světlana Witowská, volebním studiem provázel Michal Kubal. Obě moderátorsky velice prestižní akce se tedy obešly bez jindy nepostradatelného Václava Moravce, který na diváky z obrazovky vykoukl až při svých nedělních Otázkách. Musel si jako s hosty vystačit s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a šéfem KSČM Vojtěchem Filipem, zatímco o účasti znovuzvolené hlavy státu si veřejnoprávní televize mohla nechat jen zdát.
Odsunutí Václava Moravce na vedlejší kolej hned zažehlo spekulace, že jeho dny v České televizi jsou sečteny nebo minimálně že je jeho výsadní pozice značně oslabena. „Myslím, že neúčast pana Moravce v předvolební debatě i v povolebním studiu může být předzvěstí něčeho ještě důležitějšího. Nejvyšší vedení České televize patrně usoudilo, že se váhy mocenského boje přiklánějí na stranu prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Pokračovat tedy v dosavadní politice ve prospěch ‚pražské kavárny‘ vyhodnotilo jako neúčelné,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Soukup, který předtím, než se stal na čtyři roky poslancem za hnutí ANO, pracoval dlouhá léta v České televizi jako regionální reportér či moderátor a také šéfoval oblastní zpravodajské redakci.
Vedení zpravodajství napojeno na plejádu Schwarzenbergů a Halíků
K možné smůle protežovaného moderátora se oba jeho „náhradníci“ ukázali ve velice dobrém světle. „Hlavně Světlana Witowská byla výborná. Chytila příležitost za pačesy. Jmenovaná dvojice panu Moravcovi ukázala, že nikdo není nenahraditelný. Predikovat z neúčasti Moravce jeho konec ve veřejnoprávní televizi si však netroufám. Neznám skutečné pozadí jeho údajného odmítnutí moderovat pořady s Milošem Zemanem. Moravcova pozice je každopádně oslabena. Ono ale nejde jenom o Moravce. Vedení zpravodajství a publicistiky obsadili v posledních letech lidé, kteří jsou napojeni na celou tu plejádu Schwarzenbergů, Halíků, Pospíšilů, Drahošů… Využijí každou příležitost k čeření vody. To by měl mít pan Dvořák na paměti,“ upozorňuje Zdeněk Soukup.
Odchod moderátora ani jeho upozadění ve veřejnoprávní televizi však neočekává mediální analytik a bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha. „Václav Moravec disponuje bezmeznou důvěrou VIP havlistů v řadách politiků i opinion makerů, jejichž seznam svého času prozradily Kocábovy a Sobotkovy e-maily, které zveřejnili hackeři. Taková podpora je pro generálního ředitele ČT Petra Dvořáka směrodatná. Ostatně s Moravcem jsou oba na jedné lodi. Česká televize stejně jako Moravcovy pořady vykazuje trvalý pokles důvěry veřejnosti, nicméně havlistické osobnosti neskrývají své okouzlení generálním ředitelem. Kupříkladu Michal Klíma v roztomilém PR rozhovoru pro nedezinformační server Fórum24 si šlape po jazyku, když adoruje současného šéfa ČT a záhy specifikuje navyšování důvěryhodnosti médií coby základní podmínku přežití médií. Jinými slovy: Václav Moravec bude z peněz nás všech oslovovat marginální část veřejnosti až do ukončení působení Petra Dvořáka na Kavčích horách,“ říká pro ParlamentníListy.cz Radim Hreha.
Nově zvolený prezident a premiér mají jiné priority než ČT
Mezi dvěma koly prezidentské volby se objevila výzva parlamentním stranám i vládě Andreje Babiše proti překračování „mantinelů demokracie“, v níž se objevil i bod: „Vláda zachovává veřejnoprávní média a neprosazuje změnu jejich právního postavení, směřující k jejich větší podřízenosti výkonné moci.“ To byl zřejmě hlavní důvod, proč se pod výzvu podepsal i generální ředitel České televize Petr Dvořák, jenž pro danou chvíli zapomněl, že z titulu své funkce se nesmí účastnit politických aktivit. Tedy ani této, s níž přišla Rekonstrukce státu, mezi jejíž podporovatele patří například fondy George Sorose nebo také velvyslanectví Spojených států v České republice. Výzva „osobností“ navazuje na varování představitelů některých politických stran, že je ohrožena nezávislost veřejnoprávních médií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník