V New Yorku začíná zasedání Valného shromáždění OSN a podle CNN zde hodlá vystoupit i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který chce požádat ostatní svět o další podporu Ukrajiny proti ruské agresi. Poté hodlá zamířit za americkými senátory, protože tito debatují o další podpoře Ukrajiny. Především republikáni jsou rozděleni v otázce podpory bránícího se státu.
Zelenského návštěvou v Bílém domě chce americký prezident potvrdit „světu, Spojeným státům a americkému lidu svůj závazek pokračovat ve vedení světa v podpoře Ukrajiny při obraně její nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti", uvedl poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Oba lídři – Biden a Zelenskyj – se osobně setkali v červenci na okraj summitu NATO v Litvě. Předtím spolu jednali v květnu na summitu G7 v Japonsku. Přestože Spojené státy podpořily snahu Zelenského vystoupit na summitu G20, který se konal minulý týden v Indii, hostitelé mu pozvání neposkytli. Zelenskyj naposledy přijel do USA v prosinci, kdy poprvé od zahájení ruské invaze opustil Ukrajinu.
V protikladu proti tandemu Biden – Zelenskyj se očekává, že se setkají ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho čínský protějšek Wang Ji, který dorazil do Moskvy na třídenní návštěvu. Podle ruského ministerstva zahraničí mají Wang a Lavrov projednat „širokou škálu otázek dvoustranné spolupráce“, která zahrnuje „podrobnou výměnu názorů na otázky související s urovnáním situace na Ukrajině".
Zelenskyj také oznámil, že ukrajinské síly osvobodily Kliščivku v Doněcké oblasti. Tato obec je podle ukrajinského prezidenta klíčová pro pokračování protiofenzivy na východě země.
„Vzhledem k tomu, že letní protiofenziva trvá již čtvrtý měsíc, dostává se Ukrajina pod rostoucí tlak, aby přesvědčila klíčové západní partnery, že ruské síly dokáže zatlačit zpět,“ napsala CNN.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že se musíme „připravit na dlouhou válku“ na Ukrajině. „Nejjednodušší způsob, jak tuto válku ukončit, by bylo, kdyby Putin stáhl své jednotky,“ řekl. Stoltenberg rovněž zopakoval, že je jen otázkou času, kdy Ukrajina vstoupí do NATO.
BBC připomněla, že bojová fronta na Ukrajině měří 965 km a Ukrajinci na počátku června zaútočili u Bachmutu, ale také v západní části Záporoží. Tady se podle BBC Ukrajincům příliš nedaří postupovat. S výjimkou postupu u obce Robotyne, kde se v poslední době Ukrajincům částečně daří. Pokud by Ukrajinci na tomto úseku fronty uspěli tak, jak si přejí, přetnou ruské komunikační a zásobovací linie a velmi ztíží udržení početné ruské posádky na ukrajinském Krymu, který Rusové ovládli v roce 2014.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.