"Souhlasíte s tím, aby Česká republika nedodržovala jakýkoliv právní akt Evropské unie o relokacích žadatelů o mezinárodní ochranu?" chce se Úsvit v referendu dotázat občanů. Druhá otázka se týká souhlasu Čechů s žalobou proti rozhodnutí o kvótách.
I když česká vláda dlouhodobě vystupuje proti kvótám, rozhodla se, že se jim nebude bránit soudně. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by takový postup poškodil pozici Česka při jednání o dalších otázkách souvisejících s migrací.
"Odmítáme respektovat jakýkoli diktát Bruselu. Proto chceme, aby sami občané rozhodli o tom, že Česká republika nebude diktování Bruselu respektovat a obrátí se na Evropský soudní dvůr. Chci jasně říct, že my vládě nevěříme, že nás před imigranty ochrání," uvedl k návrhu předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.
Okamurovo hnutí chce hlasování o nedůvěře vládě
Vládě v této otázce nevěří ani SPD, podle níž Sobotkův kabinet kapituloval před diktátem Bruselu. K vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je třeba podpisů 50 poslanců. Že by je strana mohla sehnat, se podle hlasů ze Sněmovny jeví nepravděpodobně.
Potvrzují to i reakce dalších opozičních stran. ODS na tiskové konferenci uvedla, že nebude podporovat návrhy Okamurova hnutí. Také referendum navrhované Úsvitem má za populistické gesto, které strana navrhuje, aniž řekla, co by se stalo, pokud by Česko osmadvacítku skutečně opustilo.
Jasnou podporu nenašla iniciativa SPD ani u komunistů. Jejich místopředseda Jiří Dolejš uvedl, že by záleželo na politických konzultacích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa