Už v srpnu 2021, tedy ještě za časů vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, spatřil světlo světa průzkum, který poukázal na to, že se mnoho cestujících v pražské hromadné dopravě setkalo se sexuálním obtěžováním.
„Zvláště alarmujícím zjištěním je množství cestujících, kteří se setkali s jednáním, které by se dalo označit za sexuální obtěžování či sexuální násilí. „S nevítanými pokusy o hlazení, líbání či fyzické sblížení se setkalo 20 % cestujících, s veřejným sebeukájením v dopravě 19 % cestujících, 8 % cestujících bylo donuceno k ukojení rukou nebo jinou částí těla a 6 % cestujících bylo donuceno násilím k sexu či se setkalo s pokusem o sexuální styk nátlakem,“ doplňuje Radan Šafařík. „Podle výzkumu se s většinou z uvedených typů sexuálního obtěžování či násilí ve veřejné dopravě výrazně častěji setkaly ženy,“ stálo mimo jiné v průzkumu.
O tři roky později se zdá, že problém stále přetrvává, protože 1. náměstek primátora pirát Zdeněk Hřib nechal k tomuto tématu spustit kampaň, ve které se mimo jiné říká, že i vytrvalé zírání na jiné cestující lze považovat za obtěžování.
A Zdeněk Hřib vystoupil.
„Setkali jste se někdy ve veřejné dopravě s otravnými komentáři, vědomým nepříjemným zíráním, vulgárními gesty či s nevyžádanými doteky? Pak jste dost možná zažili sexuální obtěžování. Dle výzkumu Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády zažila obtěžování ve veřejné dopravě každá třetí žena a každý desátý muž v Česku. Třetina z lidí, kteří byli svědky takového chování, nezareagovala. Odborná veřejnost se shoduje, že jedna ze zásadních pomocí v takové situaci by byla právě reakce a podpora okolí přímo v dané situaci. Spousta z nás ale jednoduše neví, jak se zachovat, když něco takového vidíme. Přitom právě jako přihlížející můžeme nejvíc pomoct. Cílem nové pražské kampaně je pojmenovat, co to vlastně obtěžování je, a nabídnout přihlížejícím bezpečný způsob, jak zasáhnout,“ napsal pirát Hřib.
„Zírání je obtěžování,“ stojí na jednom z dostupných plakátů. „V tramvaji, ani jinde nikdo nestojí o dotěrné pohledy. Jako spolucestující můžeme pomoct třeba odvedením pozornosti. I obyčejná otázka ‚jede to na Šumavskou?‘ může někomu zachránit den. Načtěte QR kód a objevte další způsoby, jak být aktivní přihlížející. Můžete i anonymně sdílet svou zkušenost,“ stojí na plakátu.
Když ho uviděl senátor Zdeněk Hraba, který bude letos svůj mandát obhajovat, napsal pár slov o „nové době“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák