ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » Opravuji, opravuješ, opravujeme. Na Výboru pro obranu se řešilo hlavně to, proč něco doteď nefunguje. Rázná Černochová chtěla odpovědi
Opravuji, opravuješ, opravujeme. Na Výboru pro obranu se řešilo hlavně to, proč něco doteď nefunguje. Rázná Černochová chtěla odpovědi
15.06.2020 15:00 | Zprávy
„Do nové techniky investovalo Ministerstvo obrany (MO) v těchto letech 2,8 miliardy korun, dalších 1,3 miliardy korun stály opravy, údržba a náhradní díly. I přes tyto výdaje nebyla velká část obrněné techniky provozuschopná. To může mít za následek ohrožení bojeschopnosti armády. Všechny kontrolované nákupy i servisní podporu zadalo MO na základě výjimky ze zákona nebo v jednacím řízení bez uveřejnění. Problémem je i závislost na dodavatelích nebo prodražování oprav a údržby obrněné techniky,“ uvádí ve své tiskové zprávě NKÚ, které prověřovalo nákupy, modernizaci, opravy a údržbu obrněné techniky Armády ČR v letech 2016 až 2018.
reklama
Při nákupech obrněné techniky se MO podle zjištění NKÚ nezabývalo náklady na celý životní cyklus obrněné techniky, i když mu to ukládají usnesení vlády už od roku 2011.
„To, že ministerstvo náklady na údržbu a opravy neřeší v době nákupu, vede k tomu, že se stává závislým na dodavateli servisní podpory a náhradních dílů a provoz obrněné techniky se prodražuje. Výdaje na servisní podporu a nákup náhradních dílů vzrostly ze 194 milionů korun v roce 2016 na téměř 780 milionů korun v roce 2018,“ píše se dále v tiskové zprávě.
NKÚ doporučuje, aby se na modernizaci techniky podílela ve větší míře sama armáda. NKÚ kritizoval také neefektivně využitých skoro 86 milionů korun na technické úpravy obrněného vozidla. Toto vozidlo totiž mělo sloužit pro zahraniční misi, technické úpravy však vozidlo přetížily, takže se musel změnit zbraňový systém, musel se snížit počet vojáků, kteří obsluhují zbraň a zároveň řídí průzkum a další úpravy, aby se snížila hmotnost vozidla. Prostě a jednoduše, tyto úpravy trvaly více než půl roku a vozidlo se tak nakonec nepoužilo.
Celou zprávou se minulý týden zabýval sněmovní Výbor pro obranu, kterého se zúčastnil i ministr obrany Lubomír Metnar, generál Opata, ale také například generálmajor Milan Schulz. Předsedkyně výboru Jana Černochová z ODS byla evidentně zprávou velmi znepokojena a ministra Metnara a generála Opatu zahrnula řadou dotazů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.