Oskar Krejčí se vrátil z Číny. Co tam viděl, to mnohé překvapí

20.12.2015 10:18 | Zprávy

Čína se mění ze světové továrny na světovou laboratoř, uvedl v rozhovoru, který poskytl serveru Prvnizpravy.cz politolog Oskar Krejčí poté, co deset dní v této zemi pobýval. Svěřil se i s některými, pro našince až šokujícími, zážitky z nejlidnatější země světa.

Oskar Krejčí se vrátil z Číny. Co tam viděl, to mnohé překvapí
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Oskar Krejčí

Krejčí byl členem studijní delegace, která pod vedením senátora Jaroslava Doubravy, předsedy Skupiny česko-čínského přátelství při Senátu, navštívila Čínu.

Své zážitky popsal Krejčí například takto: „Čína je zemí jiných čísel. Když jedete z města Šen-čen, které má přibližně 11 až 15 milionů obyvatel, do Kantonu, kde žije 13 až 16 milionů lidí, rychlovlakem jedoucím až 305 kilometrů za hodinu, krajinou, kde je venku v polovině prosince přibližně 23 stupňů nad nulou, hned víte, že nejste ve střední Evropě.“

Zmínil také například to, že městské aglomerace, které v USA rostly i 200 let, vznikají v Číně dvě až tři desítky let. „V roce 1990 žilo ve městech 26,0 % obyvatel Číny; loni to bylo 54,7 %. Podle Ministerstva pro bydlení a rozvoj města a venkova by v letech 2010 až 2025 mělo z vesnic do měst přesídlit přibližně 300 milionů lidí,“ upozornil Krejčí. Na otázku, jak lze něco takového zvládnout pak odpověděl stručně: „Jasné politické rozhodnutí, disciplína a pracovitost.“

Celý text je ZDE

Jenže součástí jasného politického rozhodnutí je v Číně patrná ctižádostivost stavět a užívat to nejlepší, co věda a technologie nabízejí. „Nemodernizovat rychlíky ze 120 na 150 kilometrů za hodinu, ale stavět železnice pro rychlovlaky, které by vás přenesly z Prahy do Karlových Varů za půl hodiny,“ rýpnul si Krejčí do toho, jak se modernizuje česká železnice.

Dvanáct tisíc kilometrů rychlodráhy

Poukázal na to, že časopis The Economist v lednu napsal, že od roku 1992 Čína vynakládá 8,5 % příjmů na infrastrukturu ročně, což je více než v Evropě a USA (2,6 %) či Indii (3,9 %). „Pak se také stane, že rychlovlak je dnes brán v Číně jako všední samozřejmost; u nás nemáme ani metr rychlodráhy, v Číně jich můžete vidět přibližně 12 tisíc kilometrů,“ podotkl.

Čína klade mimořádný důraz na vzdělání. Podle listu New York Times už v roce 2012 Čína dosáhla svého cíle dávat 4 % hrubého domácího produktu na vzdělávání – což v současnosti činí přibližně 250 miliard dolarů ročně. Počet čínských vysokých škol dosáhl loni téměř dva a půl tisíce a studovalo na nich okolo devíti milionů lidí. Přibližně 377 tisíc studentů v Číně je ze zahraničí, zatímco jen v USA bylo loni na školách 274 tisíc čínských studentů. „Právě na vysokých školách pochopíte, jak si v Pekingu představují změnu od ‚Vyrobeno v Číně‘ na ‚Vymyšleno v Číně‘. Čína se mění ze světové továrny na světovou laboratoř,“ uvedl Krejčí.

Prodávají se vojenské čepice se symboly komunistů i antikomunistů

Zmínil také jednu zajímavost. Spolu s jedním kolegou z delegace během desetidenní cesty po Číně počítali klasické plakáty a transparenty politické propagandy. „Napočítali jsme jich méně než deset,“ poznamenal.

Další pozoruhodností byla návštěva Vojenské akademie v Huangpu, která je přeměněna na muzeum. A před ním – pod nápisem Zákaz prodeje – postarší paní na rozložených stolcích prodávala mimo jiné vojenské čepice jak se znaky Kuomintangu, což byla protikomunistická politická strana, tak i vojenské čepice se symbolem komunistů – s rudou hvězdou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…