V referendu se podle informací tiskového oddělení vládních Věcí veřejných 68 procent hlasujících přiklonilo k návrhu předsedkyně Legislativní rady vlády a místopředsedkyně strany Karolíny Peake, stejně tak jako k názoru místopředsedy Věcí veřejných Tomáše Jarolíma, kteří jsou pro zavedení nové nezávislé instituce jako účinného a důvěryhodného kontrolního mechanismu a v současné době prakticky jedinému reálnému řešení současné situace.
Menšina hlasujících, tedy 32 procent, byla proti zřízení nové instituce.
Oproti jiným orgánům dohledu, jako je Poslanecká sněmovna, která nyní na financování stran dohlíží, či Národní kontrolní úřad, má vznik nové instituce umožnit nezávislost, specializaci a zejména potřebné kompetence pro dohled nad hospodařením politických stran.
Nový úřad by měl například možnost prošetřit podněty občanů a médií, případně udělovat sankce.
Vytvoření nové instituce s sebou podle Věcí veřejných nenese přílišné náklady na státní rozpočet, dle odhadů by se jednalo zhruba o 18 milionů korun ročně při zajištění provozu v počtu asi 15 odborníků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový