Bylo asi půl třetí ráno moskevského času, když někomu z lidí v Kremlu, kteří mají na starosti domluvenou koordinaci vojenských akcí Ruska a USA v Sýrii, zazvonil mobil. Americký protějšek mu sdělil varování, že za dvě hodiny odpálí Spojené státy rakety z lodí ve Středozemním moři na syrskou leteckou základnu v Homsu. Z ní v úterý startovala letadla, která podle Západu a syrských povstalců zaútočila chemickými zbraněmi na syrské město Chán Šajchún, píše Palata.
„Ano, tato informace nám byla předána prostřednictvím k tomu určeného kanálu,“ přiznal včera podle Palaty mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Tím, že by zavolal samotnému ruskému prezidentovi, se však americký prezident Donald Trump neobtěžoval. „Osobně Putinovi nikdo nevolal,“ dodal mluvčí Kremlu.
Je otázka, k čemu všemu mělo varování sloužit, podotýká Palata. Na jednu stranu dalo Rusům čas evakuovat svůj vlastní vojenský personál ze základny (a to samé udělala i syrská armáda). Na straně druhé mohlo varování sloužit i k tomu, aby Rusy odradilo od použití protileteckých systémů S-400 a S-300. Ty mají v Sýrii rozmístěny kolem svých hlavních základen – letecké základny Hmímím v provincii Latákíja a námořní v přístavu Tartus. Použití těchto zbraní proti americkým střelám s plochou dráhou letu by znamenalo přímou vojenskou konfrontaci Ruska se Spojenými státy. A té se chtěly jak Washington, tak Moskva vyhnout.
Díky americkému varování byl ze základny v Homsu včas evakuován veškerý ruský personál, jejž vedle vojenských poradců tvoří hlavně letečtí mechanici, kteří udržují syrské vojenské letouny a vrtulníky ruské výroby v chodu, dodal Palata.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam