Komunální volby byly v uplynulém týdnu tématem mnoha mediálních výstupů, přesto v nich ale nezaznělo to podstatné. „Je zcela zřejmé, že tak, jako se to odehrálo v Brně a v Ostravě, ale i na mnoha jiných místech, se to bude vyvíjet podle klíče tak, že menšinově zvolení se začnou chovat v rozporu s vůlí voličů, začnou vytvářet koalice ‚všichni proti vítězovi‘. S výjimkou Prahy, kde těsně zvítězila ODS, je to konkrétně všichni proti ANO. To je situace z Brna, z Ostravy, určitě ještě jinde, a to je na pováženou. Mě udivuje, že nikdo z médií to z tohoto úhlu nenahlédne. O čem jsou volby a proč se konají? Volby se konají proto, aby voliči řekli, co si přejí,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Přitom není žádným obdivovatelem brněnského lídra hnutí ANO a primátora Petra Vokřála. „Vůbec nekomentuji, co si myslím o brněnském ANO nebo o panu Vokřálovi,a jeho afinitách k sudetoněmeckým aktivitám a jeho akcích typu omluvy za odsun a podobně. Tyto politické aktivity od něj zřejmě neodlákaly dost voličů, když jeho hnutí ANO zvolili znovu jako první. A přesto došlo k tomu, k čemu došlo po krajských volbách v Hradci Králové, že v podstatě byla na stole jasná koalice ještě téměř před sečtením hlasů, takže bylo zjevné, že jsou ostatní partaje domluvené. To je na pováženou, protože se ignoruje hlas voličů. Pak volby zrušme, vytvořme nějaký inženýrský model a třeba zákonem si stanovme, že jedna strana bude definována jako pravicová, jiná levicová, další aktivistická nebo pravdoláskovnická a nějak jim rozdělme procenta. Vždyť je to vlastně jedno, co si volič myslí,“ podotýká mediální analytik.
Povolební komunální dohadovačky připomínají nedemokracii
Přesně takový dojem totiž má z toho, co se děje v prvních dnech komunálních dohadovaček. „Připomíná mi to ‚nedemokracii‘, ne demokracii. V tom mém dojmu mě posiluje ještě jedna zpráva, která se objevila ve středu na Novinkách a kterou jsem musel číst asi šestkrát, než jsem uvěřil svým očím a tomu, že opravdu nejde o humor, že není prvního dubna a apríla a že to ten člověk myslí vážně. A to je zpráva z Novinek, že dosavadní senátor, který v prvním kole voleb dostal asi patnáct procent proti svému konkurentovi Hilšerovi, který jich měl asi 44, vyzval svého protikandidáta, aby mu přenechal to místo senátora a odstoupil. Tak za prvé to koliduje s Ústavou. Takovou situaci, pokud vím, Ústava nezná, že by jeden z kandidátů ve druhém kole předal své hlasy tomu druhému kandidátovi. A za druhé je to o neuvěřitelné drzosti pana senátora Michálka,“ tvrdí Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník