Unikátní platformy ParlamentníchListů.cz, která umožňuje občanům klást voleným zástupcům přímo jakékoli otázky, využívá vedle řady dalších i poslanec občanských demokratů Pavel Žáček.
Jedna z prvních otázek směřovala na média a svobodu slova. Čtenář se podivoval, jak je možné, že šéfem sněmovního výboru pro svobodu slova je funkcionář KSČM (poslanec Leo Luzar, pozn. red.) nebo proč nemají pravicové strany větší zastoupení v podobných orgánech Poslanecké sněmovny.
„Máte pravdu, dokonce příslušník tvrdého komunistického jádra. Je to samozřejmě absurdní situace vyplývající z koaličního postavení KSČM vůči vládě Andreje Babiše. Komunisté tuto funkci po Babišovi zjevně chtěli, tak ji dostali. A samozřejmě je chybou, že tam není žádný náš zástupce. V současné době jsou klasická média, alespoň to tak vnímám, ve fatální krizi, ostatně jako mnohé jiné demokratické instituce. Nedovedou se úplně vypořádat s novými konkurenčními médii, a tak mnohdy porušují ještě před časem platné zásady (například zásadu dvakrát měř a jednou řež). Specifickým problémem, který výrazně omezuje svobodnou výměnu informací, zabraňuje například kritice vybraných politiků a jejich činů, cenzurním způsobem stanoví limity diskuse, je vlastnictví výrazné části médií premiérem Andrejem Babišem a jeho mocensko-byznysové ovlivňování některých dalších. To mu umožňuje udržet se u moci a nebýt pod širokospektrální kontrolou klíčových médii. Já tedy spíše než u veřejnoprávní České televize vnímám jako klasický zdroj dezinformací Aeronet a podobné obskurní servery. Boj proti dezinformacím musí začínat ve škole, podporou schopnosti analýzy informací, a posílením důvěryhodnosti institucí demokratického státu,“ má jasno Žáček.
Padla též otázka na jedno ze starších témat, kauzu Skripal a tehdejší obvinění Ruska vůči České republice, že se jed novičok vyráběl i na našem území, a nelze tedy vyloučit, že původce látky, kterou bylo v Británii útočeno, je právě naše země. Čtenář si klade otázku, proč Česká republika vůči Rusku nereagovala mnohem razantnější formou.
„Souhlasím, na agresivní ruské zpravodajské aktivity mělo být reagováno mnohem dříve. Rozhodně však nejde o nějakou jednoduchou zpravodajsko-diplomatickou otázku, kterou je možné řešit individuálně jen z pozice České republiky. Proto jsme také v rámci našich možností reagovali až společně s našimi partnery v EU a NATO,“ napsal poslanec ODS.
Měli bychom mít strach, že konflikt mezi USA a Ruskem může nabýt intenzivnějších podob? I na to padl další čtenářský dotaz.
„Problémem je, že v dnešním globalizovaném světě všechno souvisí se vším. Proto se nás dotýká i soupeření na vrcholové úrovni USA–Rusko (ale i USA–Čína). Musíme přitom vycházet z jednoznačného faktu sdílení euroatlantických hodnot, USA jsou naším hlavním partnerem v NATO, zajišťujícím z podstatné části bezpečnost, svobodu a prosperitu v Evropě,“ reagoval Pavel Žáček.
„Vytřeli jsme celá rodina Babišovi zrak,“ napsal čtenář Martin P. Co konkrétního měl na mysli? Sdělil poslanci ODS, že všichni z jeho rodiny přestali kupovat výrobky produkované firmami ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. Toto je podle čtenáře jedna z možných cest, jak Babiše usměrnit. „Pokud nemáme jistotu, že to nevyrobil Babiš, raději kupujeme zahraniční výrobky,“ napsal čtenář PL.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka