Pavlovi stoupá popularita, hlásila i ČT. Zde je srovnání se Zemanem a Klausem

01.06.2023 21:50 | Zprávy

Důvěra v prezidenta republiky po březnovém oficiálním nástupu Petra Pavla do funkce hlavy státu dosáhla 58 %. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), který byl dnes odprezentován v Událostech České televize. Šetření proběhlo od března do května. V ostatní ústavní instituce se v porovnání s předchozími průzkumy důvěra výrazně nezměnila. Nejméně lidí důvěřuje nadále vládě a Poslanecké sněmovně. Nespokojenost s politickou situací vyjádřilo 60 % dotázaných občanů ČR.

Pavlovi stoupá popularita, hlásila i ČT. Zde je srovnání se Zemanem a Klausem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Petr Pavel

Jak ukázaly výsledky šetření CVVM, prezidentovi vyjadřovaly důvěru necelé tři pětiny (58 %) respondentů. Nedůvěru prezidentovi vyslovila více než třetina oslovených občanů (36 %) a 6 % dotázaných se nedokázalo rozhodnout.

Před odchodem prezidenta Miloše Zemana z funkce prezidentovi podle průzkumu CVVM důvěřovaly méně než dvě pětiny Čechů; po nástupu Petra Pavla podíl důvěřujících stoupl téměř na tři pětiny dotázaných obyvatel.

Zatím Petr Pavel nepřekonal své předchůdce, kteří se historicky ve funkci prezidenta těšili i vyšším procentům v otázce důvěry od občanů. Například podle únorového průzkumu STEM z roku 2016 měl prezident Miloš Zeman nejvyšší důvěru z politických institucí, a sice s podporou 63 % dotázaných.

Důvěryhodnost prezidenta Zemana i tehdy byla ale zatím na nižší úrovni než v případě jeho předchůdce Václava Klause, kterému se důvěra pohybovala nad hranicí 70 %, pokud se nebere v úvahu závěrečný propad na konci Klausova mandátu.

Důvěra v ostatní ústavní instituce se ve srovnání s předchozími průzkumy výrazně nezměnila. Nejméně lidí důvěřuje nadále vládě a Poslanecké sněmovně, a to shodně 32 %. Důvěra v Senát je s 38 % jen mírně vyšší. Nejvyšší podíl důvěry si vytrvale drží starostové s 67 % a obecní zastupitelstva s 66 %. Hejtmanům věří 45 % Čechů a krajským zastupitelstvům 48 %.

Důvěra v prezidenta, vládu a parlament je vyšší hlavně u lidí s vyššími příjmy, vyšším vzděláním a větším zájmem o politiku. Se zvyšujícím se věkem naopak klesá důvěra prezidentovi, vládě, Poslanecké sněmovně, Senátu a krajským zastupitelstvům. Voliči vládních stran výrazně častěji důvěřují vedle vlády i prezidentovi a parlamentu, kdežto voliči opozičních uskupení ANO, KSČM a SPD se k prezidentovi, vládě, Sněmovně i Senátu staví výrazně kritičtěji.

Spokojenost se současnou politickou situací vyjádřilo jen 17 % občanů. Nespokojenost s politickou situací dalo najevo 60 % dotázaných.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žádný zákon se nezměnil. Ale najednou EU nemá problém. Jak v Polsku šli po konzervativcích

16:50 Žádný zákon se nezměnil. Ale najednou EU nemá problém. Jak v Polsku šli po konzervativcích

Dochází v Polsku ke zneužívání moci vládou Donalda Tuska? Bruselský think-tank MCC uspořádal 12. lis…