Uhl divákům připomněl, že působil v pracovní komisi OSN pro lidská práva. „V té pracovní skupině, kde jsem byl, na mě asi nejvíc zapůsobil člověk, který se jmenoval Laďti Kama. To byl generální prokurátor Senegalu a také soudce v Arushi,“ uvedl host. Soud v Arushi řešil otázku viny a odpovědnosti za genocidu v africké Rwandě z roku 1994. Dnes je prý tento zbožný muslim bohužel již po smrti.
„To byl člověk, který vystudoval Sorbonnu, byl v komunistický mládeži ve Francii, nosil svazáckou košili, vystudoval práva,“ popisoval tohoto muže dále Uhl. Mluvil prý francouzsky, anglicky a nějakým kmenovým jazykem, ale nikoli arabsky.
Tento muž prý Uhla poučil, že sice lze uplatňovat právo šaría, ale jen v jeho měkké formě. „Tak, aby se nesekaly ruce,“ poznamenal host. Pan Kama byl důsledným zastáncem univerzalistické koncepce lidských práv.
Toto pojetí lidských práv považuje za klíčové i sám Uhl a věří, že nenávist vůči muslimům nemusí být v české společnosti tak velká, jak se může zdát na první pohled. Nenávistné projevy se dnes vyskytují především na sociální síti Facebook, ale Uhl by tento fenomén nerad přeceňoval. „Já nevím, kolik procent obyvatelstva je na Facebooku. Myslím si, že ne mnoho. A to mě nechává úplně klidným,“ poznamenal.
Z jeho úst také zaznělo, že muslimové, kteří se dnes radikalizují v mešitách, často chápou islám jen velmi povrchně a ve skutečnosti jim vůbec nejde o víru. Chtějí si především vybít vlastní agresi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp