Procházková připomíná, že Němcov byl nejvýznamnější politik, kterého v novodobé historii Ruska sprovodili ze světa nájemní vrazi. Vyšetřování celé věci už je u konce a čeká se jen na soud. Zda před ním ale stanou skuteční pachatelé, není prý jasné. I když díky investigativní práci novinářů z Nové gazety je detailně známo, jak a kdo čin provedl.
Ve zprávě Federální služby rozvědky jsou označeni za vykonavatele vraždy příslušníci čečenského praporu Sever, který je součástí ruského ministerstva vnitra.
Ruský prezident Vladimir Putin prý zřejmě chvíli přemýšlel, jak se zachovat v situaci, kdy lidé jeho nejbližšího druha a mocného vládce severního Kavkazu Ramzana Kadyrova provedli tak drzý čin. Podle Nové gazety byla už v minulosti na pokyn „shora“ řada kriminálních případů odložena jen proto, že v nich figurovali „nedotknutelní“ Čečenci.
Putinův pohár shovívavosti přetekl
Pohár shovívavosti ale zřejmě přetekl, neboť 5. března 2015 byli Zaur Dadajev, bratři Anzor a Šadid Gubaševovi, Tamerlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev zatčeni. Beslan Šavanov byl zabit.
Po prvním výslechu se přiznali. Až později začali svá tvrzení odvolávat, nejspíš na základě pokynů z Grozného. Sám Kadyrov nebyl nikdy soudem vyslechnut, i když i v minulosti byly často stopy vedoucí do jeho okolí naprosto zřetelné.
Tendr na vraždu několika nepohodlných lidí
Podle ruských novinářů byl v září 2014 vyhlášen mezi moskevskými Čečenci zvláštní tendr. To se mezi skupiny „hodí“ informace, že je třeba zlikvidovat určitou osobu, a ten, kdo stihne úkol splnit jako první, dostane odměnu. Na podzim 2015 nebyl na seznamu osob určených k likvidaci jen Němcov. Zavražděni měli být také Alexej Venědiktov, šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy, Michail Chodorkovskij, exprezident Jukosu, a Xénie Sobčaková, novinářka a opoziční aktivistka. Odměna měla činit 15 milionů rublů.
Začalo se s Němcovem, ale protože část skupiny byla zatčena, tendr na zbývající tři byl zřejmě zrušen. Nebo pozastaven.
Procházková také poukazuje na to, že vrah šéfredaktora ruského vydání časopisu Forbes Paula Chlebnikova Kazbek Dukuzov dnes spokojeně žije v Čečensku.
Investigativní tým listu Novaja gazeta prý pochybuje o tom, že by ideologem těchto likvidačních akcí byl vždy jen Kadyrov. Zavražděný Němcov podle všeho vadil i někomu v Moskvě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam