Plánuje se další pochod proti úložišti jaderného odpadu

08.04.2016 10:25 | Zprávy

Protestní pochody i koncerty se opět chystají pořádat obce, které nesouhlasí s plány na vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu. Akce se při druhém ročníku Den proti úložišti uskuteční 23. dubna ve všech sedmi vyhlédnutých lokalitách. Starostové a obyvatelé obcí chtějí upozornit na to, že nesouhlasí s tím, že pod jejich domovy skončí vysoce radioaktivní odpad nebezpečný po tisíce generací, sdělil ČTK Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Plánuje se další pochod proti úložišti jaderného odpadu
Foto: pixabay.com
Popisek: Uran

V každé ze sedmi lokalit podle Sequense přizpůsobily obce i spolky podobu protestních akcí místním podmínkám. "Jedno ale mají společné - chtějí upozornit na nepřijatelnost způsobu, jakým je v České republice řešen problém vyhořelého jaderného paliva," uvedl.

Stěžuje si na to, že chybí legislativa zajišťující lepší postavení obcí a nejsou jasná kritéria, podle kterých se mají vybírat lokality. "Není ani dobře zdůvodněné, zda spěch směřující k jediné variantě: definitivnímu uschování odpadů pod zem, je ta nejlepší bezpečná varianta," dodal.

První etapa průzkumů by měla být letos provedena ve všech sedmi lokalitách, v souhrnu jde o práce za 200 milionů korun. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obyvatele ujišťuje, že geologové budou území jen obcházet a jejich práce bude povrchová, bez vrtů.

Akce se uskuteční tři dny před 30. výročím nejhorší jaderné havárie elektrárny v Černobylu na Ukrajině. Například lokalita Březový potok na Klatovsku pořádá běžeckou a cyklistickou štafetu okolo průzkumného území, koncert a také nechá rozeznít zvony jako varování. Lidé z lokality Čertovka, na rozhraní okresů Louny a Plzeň - sever, chystají pochod a vernisáž. Informace o všech akcích může veřejnost najít na webu na www.nechcemeuloziste.cz.

Na základě geologických průzkumů by měl být počet lokalit zúžen na čtyři; finální lokalitu by SÚRAO mělo vybrat do roku 2025. Správa zastupuje stát, který dává přednost trvalému uložení vyhořelého jaderného paliva. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v Česku vzniknout do roku 2065. Kvůli povolení geologického průzkumu už byly podány i žaloby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z evropské ODS: „Když chceme bojovat proti Rusku, tak musíme mít sankce.“

8:20 Z evropské ODS: „Když chceme bojovat proti Rusku, tak musíme mít sankce.“

Evropská unie se dohodla na 15. balíku sankcí proti Rusku, součástí je ale i výjimka pro dovoz ropy …