Polčák v pořadu uvedl, že podstatou novely je zpřesnění pravomocí ústavních činitelů, kam spadá i prezident republiky, a vyjasnění jejich vzájemných vztahů. Potřeba této novely je podle jeho názoru více naléhavá po zavedení přímé volby prezidenta, která v podstatě změnila i její legitimitu.
„Jsme parlamentní republikou a parlamentní volby tu jsou od toho, aby poskytly legitimitu vzešlé vládě. Nikoliv proto, aby si s ní pak mohl jakýkoliv jiný ústavní činitel pohrávat,“ podotkl Polčák.
Zeman svým jednáním dle jeho slov porušuje nejen ústavní principy, ale i samotnou Ústavu, což prý ukázal už jmenováním vlády Jiřího Rusnoka, kdy nevyslechl hlas sněmovny a proti její vůli si vytvořil vládu svých přátel.
„Ústavní zvyklosti platí pouze do doby, dokud je možné je bránit. Pokud strany rezignují na tyto principy, mohou se vytvářet nové. Ale ani ty nové nemohou odporovat tomu, co z Ústavy přímo vyplývá. Ústava je psaným textem a ústavní principy tímto textem jasně prozařují,“ vysvětlil. „Myslím, si, že porušil i Ústavu. Nemůže si dávat jiné podmínky, musí respektovat názor vítězné strany,“ dodal rozhodně s tím, že volby mají rozhodnout o tom, kdo bude vládnout, nikoli kdo se bude hádat s prezidentem.
Moc by neměla být pouze v rukou prezidenta
Polčák je toho názoru, že jiné řešení, pokud se Česká republika nemá stát poloprezidentským či prezidentským systémem, neexistuje. On sám patří mezi hlasité obhájce parlamentní demokracie, neboť se obává shromážděné moci v rukou jednoho člověka. A v případě Zemana, jak podotkl, zcela oprávněně.
Pokud by tato novela již byla v platnosti, zřejmě by dále stála v čele vláda Petra Nečase. Podle slov Polčáka je pro zemi mnohem lepší, když jí vládne vláda, která někdy již legitimitu od občanů získala, než vláda, která není nikomu odpovědná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem