Opatření má podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zajistit, že Česko zůstane šestou nejbezpečnější zemí na světě. Policejní sbor má zhruba 40.000 lidí.
„Budeme posilovat pořádkové jednotky, dopravní policii, specializované útvary jako letecká služba, případně kyberkriminalitou a extremismus,“ řekl novinářům po jednání vlády Hamáček. Ministerstvo financí bude podle něj peníze na platy nový policistů uvolňovat postupně podle toho, jak budou nastupovat do služby.
Podle dohody vlády s odbory se od ledna 2019 zvýší platové tarify policistů a hasičů o dvě procenta. Zvýšit se mají i odměny a příplatky. Aktuální průměrný hrubý měsíční příjem policisty je 42.191 korun. Po zvýšení bude plat 45.566 korun.
Policejní sbor má 40.152 lidí. Kybernetickou kriminalitu se v celé republice zabývá zhruba 300 policistů. V Národní centrále proti organizovanému zločinu je tabulkových míst pro experty na kyberkriminalitu 175. Policie počítá do budoucna se zvýšením jejich počtu o polovinu. Ačkoli kriminalita v Česku loni meziročně klesla o 7,3 procenta zhruba na 202.000 trestných činů, v kyberkriminalitě – tedy zločinech spojených s počítači a internetem – činů přibývá. Loni podle ČT stoupl počet vyšetřovaných kyberzločinů z 5344 v roce 2016 na 5654.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman před časem uvedl, že by se počet expertů na kybernetickou bezpečnost mohl zvýšit výrazněji. Pětistovka odborníků je podle něj minimum. Problémem ale podle Zemana je, že stát může počítačovým expertům nabídnout jen několikanásobně nižší výdělek než soukromé firmy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp