Ze svého osmého místa na kandidátce by poslanecký mandát nezískal ani po úplném vítězství sociální demokracie. Liberecký kraj může v parlamentu zastupovat jenom 7 poslanců.
Kvůli této kampani hrozilo Vereščákovi i vyškrtnutí z kandidátky, ale nakonec jí před spolustraníky obhájil. "Když to nevyjde, tak alespoň pro stranu získám hlasy a místo tří poslanců budeme mít čtyři," řekl serveru Aktuálně.cz.
"Nevidím v tom problém. Kdo sbírá kroužky, sbírá hlasy i pro ČSSD," řekl předseda ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek. Má jedinou podmínku, aby osobní kampaně ctily centrální volební grafiku.
Letos bylo posíleno právo voličů vybírat si v nabídce stran. Místo dvou kandidátů mohou zakroužkovat hned čtyři. Došlo také k posunutí hranice, kdy určitý kandidát přeskočí lídry své strany. Letos stačí pět procent ze všech hlasů odevzdaných traně místo dosavadních sedmi. Každý preferenční hlas se přitom počítá rovněž jako hlas pro stranu.
V Ústí nad Labem zahájil kroužkovací kampaň také Jaroslav Foldyna. Chtěl se dostat před svého předsedu Jiřího Paroubka. Původně měl být na kandidátce výš než na šestém místě, to mu ale poslanecký mandát zcela nezaručuje.
"Soutěží o preferenční hlasy nedělám nic, co by poškozovalo ČSSD. Pořadí kandidátů určený kongresem neovlivním, teď můžu ovlivnit voliče svým vystupováním a chováním. Je to součást demokracie," vysvětluje Foldyna.
Poslanci z ODS mají zakázáno vyzývat ke kroužkování od loňských předčasných voleb. Kdo by porušil pravidla nastavená její výkonnou radou, mohl by být z kandidátky na poslední chvíli vyškrtnut.
Čtěte také:
Kandidát ODS prosí dopisy o preferenční hlas
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe