Politické strany vidí budoucnost Česka v jaderné a zelené energii

03.10.2019 21:51

Politické strany, zastoupené nyní v Poslanecké sněmovně, vidí prakticky bez výjimky budoucnost české energetiky v jaderné energii a energii z obnovitelných zdrojů. Odklon od uhlí podle nich musí být pozvolný a musí respektovat především sociální aspekt. Zástupci stran se na tom shodli na dnešním semináři pořádaném Hospodářskou komorou ČR.

Politické strany vidí budoucnost Česka v jaderné a zelené energii
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Při plánech na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech je podle politiků vhodné využít přístupu české veřejnosti, která ho z většiny podporuje, a také znalosti českých firem a odborníků.

Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury a místopředsedy SPD Radima Fialy by se Česko mělo intenzivněji věnovat i vyjednávání podpory pro projekt v Bruselu. Právě získání nejrůznějších souhlasů EU může být podle obou jednou z nejsložitějších věcí na celé stavbě.

Stanjura uvedl, že občanští demokraté pro plynulejší postup navrhují, aby vznikl speciální zákon o stavbě jaderného bloku. Podle něj už existuje například ve Finsku. Nápad podpořili také poslanec a energetický expert vládního hnutí ANO Pavel Pustějovský a komunista Leo Luzar.

Jadernou energetiku jako důležitou část budoucího českého energetického mixu zmiňovali během svých komentářů všichni zúčastnění. Z dalších stran zastupoval ČSSD Petr Dolínek, komunisty Leo Luzar, STAN Petr Pávek a Piráty Petr Třešnák.

Třešňák mimo jiné uvedl, že uvítal zprávu z minulého týdne, kdy polostátní společnost ČEZ oznámila, že bude s americkou společností NuScale rozvíjet malé modulární jaderné reaktory. Luzar oponoval, že považuje za nešťastné, pokud by Česko na tyto zdroje, které jsou zatím až na výjimky ve fázi vývoje, čekalo.

U obnovitelných zdrojů se politici shodli, že jejich budoucí rozvoj musí být podporován s rozmyslem, tak aby se neopakoval solární boom z přelomu desetiletí. Nejvyšší kontrolní úřad dříve uvedl, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

odškodnění

Pane poslanče, dobrý den, co si myslíte o tom, za jakých podmínek chce Praha poskytnout pozůstalým po obětech střelby na FF finanční pomoc? Já si troufnu říci, že je to až nehumánní, a že je celý ten dotazník je jen zástěrkou, jak nepomoci. Zajímalo by mě taky, zda nějaké odškodnění vyplatil stát? M...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celebrity s patentem na rozum. Jak vidí Hoffman dnešní novináře?

18:07 Celebrity s patentem na rozum. Jak vidí Hoffman dnešní novináře?

POHLED IVANA HOFFMANA Slovenskem hýbe kauza z televize Markíza, kde byl z obrazovky stažen moderátor…