Politické strany vidí budoucnost Česka v jaderné a zelené energii

03.10.2019 21:51 | Zprávy

Politické strany, zastoupené nyní v Poslanecké sněmovně, vidí prakticky bez výjimky budoucnost české energetiky v jaderné energii a energii z obnovitelných zdrojů. Odklon od uhlí podle nich musí být pozvolný a musí respektovat především sociální aspekt. Zástupci stran se na tom shodli na dnešním semináři pořádaném Hospodářskou komorou ČR.

Politické strany vidí budoucnost Česka v jaderné a zelené energii
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Při plánech na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech je podle politiků vhodné využít přístupu české veřejnosti, která ho z většiny podporuje, a také znalosti českých firem a odborníků.

Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury a místopředsedy SPD Radima Fialy by se Česko mělo intenzivněji věnovat i vyjednávání podpory pro projekt v Bruselu. Právě získání nejrůznějších souhlasů EU může být podle obou jednou z nejsložitějších věcí na celé stavbě.

Stanjura uvedl, že občanští demokraté pro plynulejší postup navrhují, aby vznikl speciální zákon o stavbě jaderného bloku. Podle něj už existuje například ve Finsku. Nápad podpořili také poslanec a energetický expert vládního hnutí ANO Pavel Pustějovský a komunista Leo Luzar.

Jadernou energetiku jako důležitou část budoucího českého energetického mixu zmiňovali během svých komentářů všichni zúčastnění. Z dalších stran zastupoval ČSSD Petr Dolínek, komunisty Leo Luzar, STAN Petr Pávek a Piráty Petr Třešnák.

Třešňák mimo jiné uvedl, že uvítal zprávu z minulého týdne, kdy polostátní společnost ČEZ oznámila, že bude s americkou společností NuScale rozvíjet malé modulární jaderné reaktory. Luzar oponoval, že považuje za nešťastné, pokud by Česko na tyto zdroje, které jsou zatím až na výjimky ve fázi vývoje, čekalo.

U obnovitelných zdrojů se politici shodli, že jejich budoucí rozvoj musí být podporován s rozmyslem, tak aby se neopakoval solární boom z přelomu desetiletí. Nejvyšší kontrolní úřad dříve uvedl, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Volby, další katastrofa bude.“ Svěrák zatáhl do StarDance politiku. Už se křičí

10:58 „Volby, další katastrofa bude.“ Svěrák zatáhl do StarDance politiku. Už se křičí

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák vystoupil v pořadu StarDance v České televizi, kde se překvapivě vě…