Politolog Jiří Pehe má za to, že Donald Trump je opravdu špatným prezidentem Spojených států, protože nejen že rozděluje společnost, ale ještě svými kroky rozfoukával v USA požár pandemie, který by podle politologa nemusel být tak velký, kdyby se Trump choval jinak.
Kromě boje s epidemií však podle politologa v USA hrozí i kulturní válka, ve které na jedné straně stojí stárnoucí bílí muži, které podle svých vlastních představ hájí právě Trump, a na straně druhé levicoví liberálové, o kterých republikáni často mluví jako o neomarxistech.
Pehe se obává, že tato kulturní válka přerůstá do studené občanské války.
„To, co současnou situaci v USA činí kritickou, ba nebezpečnou, není jen hloubka ekonomické krize, nezvládnutá pandemie, nebo sílící protesty, ale především skutečnost, že se společenský konflikt o ‚hodnoty‘, tedy ‚kulturní válka‘, vyhrotil do podoby již zmíněné studené občanské války. V nadcházejících volbách se tak nebude řešit běžný politický konflikt, ale svého druhu konflikt ‚válečný‘. Trumpova Amerika je celkově v menšině, ale archaická volební aritmetika, v níž rozhodují o vítězi počty volitelů v jednotlivých státech, může opět vést k jeho vítězství. Je přitom jasné, že pokud zvítězí liberálně-demokratický tábor, „červená“ Amerika může jen těžko, i kvůli prudce se měnící demografii, znovu pomýšlet na vítězství v podobě, které jí nabídl Trump. Zejména jejím extrémně konzervativním okrajům jde takříkajíc o všechno, protože bude-li Trump poražen, do hlavního proudu americké politiky se už nejspíš vítězně nedokáže vrátit v současné vypjaté podobě, která je představována jako boj o samotnou duši Ameriky,“ upozornil Pehe v textu pro Deník Referendum.
Podle politologa jde o všechno i dnes opozičním demokratům, protože po svém případném druhém vítězství může oslabit liberálně-demokratické mechanismy.
„Tento střet ‚o všechno‘ činí současnou americkou situaci značně nebezpečnou. Trump už různými způsoby testuje, jak zpochybnit výsledky voleb, pokud prohraje, ba dokonce podniká v podobě oslabení americké poštovní služby konkrétní kroky k tomu, aby spousta hlasů propadla. A jeho kritici varují, že i pokusy nasadit americkou armádu a další federální bezpečnostní složky k potlačení nepokojů v různých amerických městech po smrti George Floyda jsou testem toho, jak využít federální bezpečnostní síly, které prezident a jeho spojenci přímo kontrolují, k případné pacifikaci masových demonstrací, které by vypukly, kdyby neuznal svoji volební porážku,“ varoval Pehe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp