Vejvodová uvádí, že Česká republika patří do geopolitického prostoru, kde tradičně probíhá zápas Východu a Západu, působí u nás řada proruských dezinformačních kampaní a zároveň se ale v našem prostoru šíří dezinformace, které s politikou nemají nic společného. „Říci, že dezinformace jsou proruské, by bylo až nebezpečné. Mohli bychom přehlédnout jiné politické zájmy,“ míní a dodává, že dezinformační kampaně lze čekat také z Číny, Íránu nebo Turecka a od teroristických organizací.
Postupem času jsme prý více připraveni a schopni se dezinformacím bránit. Díky intenzivní společenské i politické debatě se nastartovala řada velmi prospěšných diskusí a procesů, které nás posunuly velmi dopředu. „Naši političtí reprezentanti, i ti na evropské úrovni, si uvědomili, že fake news a vlivové operace tady jsou, i když nejsme ve válečném stavu, a řeší to,“ řekla s tím, že probíhá velká debata na úrovni bezpečnosti i vzdělávání a téma se daří dostávat i do sociálních bublin, které dříve přítomnost fake news odmítaly.
Zmínila, že i na Ministerstvu zahraničních věcí pochopili, že strategická komunikace je důležitá. Je prý ale budována velmi pomalu a opatrně, problematice se tam věnuje velmi málo lidí. „První krůčky zde jsou, ale měly by být rychlejší, pružnější. Na problematiku by měla reagovat celá státní správa, všechna ministerstva i Úřad vlády,“ řekla a podotkla, že armáda si velmi dobře uvědomuje, že v budoucnu můžeme čelit kybernetickému boji, vlivovým operacím a dezinformačním kampaním.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab