Polovina Čechů chce jednat s Rusy. ČT to rozřešila. Padlo překvapivé

28.09.2022 12:31 | Komentář

Až 50 % lidí by klidně s Ruskem vyjednávalo o plynu. Téma rozebírali Reportéři ČT a ukázali mimo jiné, o kolik budou muset někteří výrobci nebo poskytovatelé služeb zdražit. I se stropem na ceny, který zavedla vláda. Zaznělo také, že Putin proti Evropě používá jako zbraň její trh s plynem. Dle ekonoma Navrátila bude zima drahá, i když plyn a elektřina nedojdou. A odstřihnutí se od evropského trhu? To by znamenalo výpadek dodávek plynu a ropy. „Poměrně dobře udělaná reportáž. Trochu provládní, ale na to jsme u České televize zvyklí. Nicméně naznačila, že se prohlubuje rozdělení národa na bohaté a chudé," uvedl pro ParlamentníListy.cz mediální expert Jiří Mikeš.

Polovina Čechů chce jednat s Rusy. ČT to rozřešila. Padlo překvapivé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plynoměr, ilustrační foto

„Evropa se roky nechala lákat nízkými cenami ruského plynu a byla slepá k tomu, jak nebezpečným partnerem Rusko je. A tak Vladimir Putin udělal to, o čem jeho propagandisté žertovali ve světoznámé písničce. Zastavil Evropě plyn a obrátil proti ní jako zbraň její vlastní trh s plynem a elektřinou. Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, odsuzovalo to skoro 90 % lidí u nás. Jenže teď se dopady války odrážejí v našich peněženkách. A téměř 50 % lidí se domnívá, že bychom u Rusů měli požádat o levný plyn. Jaké jsou zákonitosti velmi složitého trhu, ukazuje naše reportáž,“ uvedl problematiku Marek Wollner, moderátor a hlavní dramaturg pořadu.

Jako příklad výroby zasažené cenami plynu byla v pořadu uvedena rodinná sklárna Svojkov, které už v květnu třikrát navýšili cenu za plyn. V rodinném hotelu v Jánských lázních museli 16. září už pustit plynové topení. Fixace elektřiny i plynu majiteli končí na konci roku. Dle toho, co schválila vláda, očekává, že bude platit o 200 % více. V rodinné cihelně ve Štěrboholech se po restitucích rozhodli přejít na plyn místo uhlí. I tam ještě mají fixaci, pak ale nastane „svízelná situace“.

Dle ředitelky komunikace ministerstva financí by zastropování cen energií mělo platit do konce příštího roku. Ale jedná se pouze o hrubý odhad. Odborník na elektroenergetiku Michal Macenauer pak předpokládá, že problémy by měly přetrvat do poloviny roku 2023, ale už by neměly být v roce 2024.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Agent provokatér? Podivnost kolem vraha z Magdeburku

10:52 Agent provokatér? Podivnost kolem vraha z Magdeburku

„Muž, kterého jiní odpadlíci od islámu považovali za nedůvěryhodného či dokonce za agenta provokatér…