V Pekingu se aktuálně koná třetí summit iniciativy Pás a stezka, na který u příležitosti 10. výročí iniciativy dorazila řada státníků z rozvojových zemí Afriky, Asie, Blízkého východu a dalších zemí. Mezi vedoucími představiteli, kteří přijeli v pondělí, jsou etiopský premiér Abiy Ahmed, srílanský prezident Ranil Wickremesinghe, prezident Konžské republiky Denis Sassou Nguesso, premiér Papuy-Nové Guineje James Marape a kambodžský premiér Hun Manet.
Mezi dalšími přiletěl také například chilský prezident Gabriel Borica a maďarský premiér Viktor Orbán. Dorazit by podle původních plánů měl i ruský prezident Vladimir Putin a podle informací agentury AP by měli přijet i zástupci afghánského vládnoucího hnutí Tálibán.
Čínská iniciativa Pás a stezka se zaměřuje na politickou a hospodářskou spolupráci desítek zemí napříč všemi kontinenty. Projekt, který byl oznámen v roce 2013, s cílem obnovit starobylou Hedvábnou stezku spojující Asii a Evropu, se v průběhu let rozšířil o nové oblasti a rozvojové iniciativy. Projekt nyní zahrnuje přibližně 78 zemí.
Maďarský premiér Viktor Orbán se v neděli setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Kche-čchiangem a uvedl, že Maďarsko vkládá do spolupráce s Čínou velké naděje. Orbán připomněl, že letos uplyne 75 let od navázání vztahů mezi oběma zeměmi. Poznamenal, že s předchozími premiéry navázali plodnou spolupráci a osobní přátelství, a dodal, že politické přátelství má hlubší, kulturní základ.
„Není náhodou, že Maďarsko bylo první zemí sovětského bloku, která uznala Čínu, a jediným středoevropským státem, který od samého počátku důsledně dodržoval zásadu jedné Číny,“ zdůraznil Orbán podle informací serveru hungarytoday.hu.
Připomněl také, že čínský prezident Si Ťin-pching ho poprvé přijal v roce 2009, kdy byl ještě viceprezidentem a Viktor Orbán stál v čele opozice. Toto bude jejich sedmé setkání, které „rovněž potvrzuje přátelství mezi oběma národy“.
„Čína je druhou největší ekonomikou světa a v letošním roce největším zahraničním investorem Maďarska. Místo blokování a izolace se Maďarsko snaží rozvíjet naši hospodářskou spolupráci. Právě na tom jsme dnes pracovali s čínským premiérem,“ napsal Orbán na facebooku.
Li Kche-čchiang po jednání uvedl, že obě země pojí úzké přátelství a že maďarsko-čínské vztahy dosáhly svého dosud nejlepšího období. Po jednání podepsali premiéři řadu nových mezivládních dohod v rámci iniciativy Pás a stezka. Dohody se týkají spolupráce v oblasti vzdělávání, průmyslové a investiční spolupráce nebo hospodářského a technologického rozvoje a digitální ekonomiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.