Polsko míří k EU, ale Orbán jel do Číny. A nemlčel tam

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

16.10.2023 14:32 | Zprávy

Víkendové parlamentní volby v Polsku nejspíše přinesou konec vlády Mateusze Morawieckiho a dlouholeté vlády strany Právo a Spravedlnost a Polsko se tak podle všeho politicky opět přiblíží Evropské unii. Zcela jinou zahraniční politiku ale zastává maďarský premiér Viktor Orbán, který se o víkendu vydal do Číny na summit čínské iniciativy Pás a stezka, která má za cíl vytvořit hospodářské propojení až 80 zemí světa. Orbán v Pekingu po jednání s premiérem Li Kche-čchiangem prohlásil, že přátelství obou zemí má hluboký kulturní základ. „Není náhodou, že je Maďarsko jediným středoevropským státem, který od samého počátku důsledně dodržuje zásadu jedné Číny,“ uvedl Orbán.

Polsko míří k EU, ale Orbán jel do Číny. A nemlčel tam
Foto: FCB
Popisek: Viktor Orbán v Číně

V Pekingu se aktuálně koná třetí summit iniciativy Pás a stezka, na který u příležitosti 10. výročí iniciativy dorazila řada státníků z rozvojových zemí Afriky, Asie, Blízkého východu a dalších zemí. Mezi vedoucími představiteli, kteří přijeli v pondělí, jsou etiopský premiér Abiy Ahmed, srílanský prezident Ranil Wickremesinghe, prezident Konžské republiky Denis Sassou Nguesso, premiér Papuy-Nové Guineje James Marape a kambodžský premiér Hun Manet.

Mezi dalšími přiletěl také například chilský prezident Gabriel Borica a maďarský premiér Viktor Orbán. Dorazit by podle původních plánů měl i ruský prezident Vladimir Putin a podle informací agentury AP by měli přijet i zástupci afghánského vládnoucího hnutí Tálibán.

Čínská iniciativa Pás a stezka se zaměřuje na politickou a hospodářskou spolupráci desítek zemí napříč všemi kontinenty. Projekt, který byl oznámen v roce 2013, s cílem obnovit starobylou Hedvábnou stezku spojující Asii a Evropu, se v průběhu let rozšířil o nové oblasti a rozvojové iniciativy. Projekt nyní zahrnuje přibližně 78 zemí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Orbána můžeme Maďarům závidět......., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemagic woman , 16.10.2023 16:55:35
Ten směšný pohůnkovský lhář z Brna mu nesahá ani po kotníky.

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …