Izraelský ministr financí, předseda krajně pravicové strany Náboženský sionismus a velký podporovatel osadnické politiky Bezalel Smotrič a krajně pravicový extremista a ministr národní bezpečnosti v izraelské vládě Ben Gvir volají po emigraci Palestinců z Pásma Gazy. Podle zákulisních informací Izrael jedná o možnosti vystěhování Palestinců do Konga a dalších zemí, informoval o tom server iDNES.cz.
Ben Gvir podle agentury EFE vyzval k podpoře emigrace palestinského obyvatelstva z Gazy, aby se tam mohli vrátit židovští osadníci, kteří pásmo opustili v roce 2005. Novinářům řekl, že válka poskytuje „příležitost soustředit se na podporu migrace obyvatel Gazy“ a že taková politika je „správným, spravedlivým, morálním a humánním řešením“.
Smotrič dodal, že miliony Palestinců v Pásmu Gazy se „každý den probouzejí s touhou zničit izraelský stát a zmasakrovat, znásilnit a povraždit Židy“. Ben Gvir argumentoval, že emigrace Palestinců umožní pohraničním izraelským komunitám žít v bezpečí a ochrání i izraelské vojáky, napsal portál Jerusalem Post.
Sociální sítě plní nejen varování, co by realizace návrhu na přesun Palestinců mohl reálně znamenat pro Evropu, ale naopak i názory, že by mohlo jít o výhodný výměnný obchod s Izraelem, který by pak mohl přispět k vyřešení válečného konfliktu na Ukrajině.
Podnikatel Radek Šalomon vyvolal rozruch, když zmínil, že miliony Palestinců při případném přesunu z Gazy by přišly právě do Evropy. „Dva miliony Palestinců. Věřím, pokud Evropa řekne, že si je vezme, zůstane jich v Gaze dobrovolně asi tak 10 tisíc. Zbytek půjde do Evropy a bude skákat nadšením. Dva miliony jsou pro Evropu jehla v kupce sena. V pohodě by to zvládla. Naše vláda by se o to, v rámci podpory Izraele, mohla zasadit. Jsme dnes v Evropě jediní, kteří jsou takto pevní v podpoře Izraele. Toto může být naše opravdu velká pomoc Izraeli,“ napsal Šalomon na sociální sítí X.
2 miliony Palestinců
— Radek Salomon ? ? ?? ?? ???? (@radeksalomon) January 3, 2024
Věřím, pokud Evropa řekne, že si je vezme, zůstane jich v Gaze dobrovolně asi tak 10 tisíc. Zbytek půjde do Evropy a bude skákat nadšením
2 miliony jsou pro Evropu jehla v kupce sena. V pohodě by to zvládla.
Naše vláda by se o to, v rámci podpory Izraele,… pic.twitter.com/36yYakMmvo
Značná část diskutérů s tím vyjádřila nesouhlas. „Já nevěřím vlastním očím... Proč to má dělat Evropa? Proč by zas měla na sebe brát zodpovědnost jiných?“ pozastavoval se Jakub Kotik.
Šalomon nato poznamenal, že bychom z takové pomoci Izraeli čerpali výhody. „Proč by nemohla? Výhodný obchod. Uvolníme ruce Izraeli k pomoci Ukrajině, když toho sami nejsme schopni. Neumíme dodat zbraně na UA. Izrael může. Ale teď je potřebuje. Tak vyřešme problém Izraele a on pomůže řešit náš problém,“ podotkl, že by šlo o výhru na obou stranách.¨
Proč by nemohla? Výhodný obchod. Uvolníme ruce Izraeli k pomoci Ukrajině, když toho sami nejsme schopni. Neumíme dodat zbraně na UA. Izrael může. Ale teď je potřebuje. Tak vyřešme problém Izraele a on pomůže řešit náš problém. win-win
— Radek Salomon ? ? ?? ?? ???? (@radeksalomon) January 3, 2024
Evropa by svou pomoci s přijetím Palestinců podle něj pomohla nejen ukončit válku, snížit napětí v regionu, ale získala by i mladé zaměstnance na trh práce. „To by nám opravdu pomohlo, a pro mnohé by skončily debaty o genocidě. Zároveň by se to dalo vyměnit s Izraelem za mnohem větší podporu Ukrajiny a tím by nám to velmi prospělo i v tomto ohledu,“ zopakoval ve své reakci.
Protože by tím pomohla ukončit válku, snížit napětí v regionu, získat opravdu mladé zaměstnance na trh práce (to by nám opravdu pomohlo) a pro mnohé by skončily debaty o genocidě.
— Radek Salomon ? ? ?? ?? ???? (@radeksalomon) January 3, 2024
Zároveň by se to dalo vyměnit s Izraelem za mnohem větší podporu Ukrajiny a tím by nám to velmi…
Jiní upozornili na závažná rizika, na která je v rámci bezpečnosti potřeba brát zřetel.
„Chápu vaši snahu pomáhat, ale uvědomujete si, ze to bude znamenat nárůst kriminality a další trvalou zátěž pro sociální systémy státu, které je přijmou?“ pozastavoval se další přispěvatel do diskuse.
Lidi znepokojuje skutečnost, že mezi obyvateli Gazy je podle průzkumu více než 50 % podporovatelů Hamásu. „Dost členů Hamásu, teroristů, oběti teroristických útoků v Evropě a ještě vyšší kriminalitu si vezmete na triko vy nebo kdo?“ kladou otázku.
„Přijmout další 2 miliony (potenciálních) teroristů do Evropy. Co by se jen mohlo pokazit...“ zněl následný komentář.
Mnozí usoudili, že se Salomon „pomátl a ztratil kontakt s realitou“.
Proti argumentům izraelských ministrů po emigraci Palestinců z Pásma Gazy se ostře vymezilo americké ministerstvo zahraničí.
„Spojené státy odmítají nedávná prohlášení izraelských ministrů Bezalela Smotriče a Itamara Ben Gvira, kteří se vyslovili pro přesídlení Palestinců mimo Gazu. Tato rétorika je podněcující a nezodpovědná. Izraelská vláda, včetně předsedy vlády, nám opakovaně a důsledně sdělila, že taková prohlášení neodrážejí politiku izraelské vlády. Mělo by se s nimi okamžitě přestat,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Dodalo, že Pásmo Gazy je a zůstává palestinskou zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.