Poplatky za ČT úplně zrušit. Proč tohle máme financovat? Experti hovoří o informační tmě, ať si na ni přispěje Brusel

08.07.2022 4:43 | Glosa

Za srážku s realitou považuje bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek nenaplněná očekávání osazenstva České televize, že nová vládní garnitura zvýší koncesionářské poplatky. „I takoví političtí ignoranti, z jakých se rekrutuje Fialova vláda, si umějí spočítat, jaká by za současné ekonomické situace byla reakce veřejnosti, a tak své ideologické spřízněnce z Kavčích hor chladnokrevně zrazují. Docela se u toho bavím,“ přiznává. Bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha dodává, že Česká televize ke svému stěžejnímu naplňování monopolního zájmu globalistů nepotřebuje další finance z veřejných zdrojů, leda tak z Bruselu.

Poplatky za ČT úplně zrušit. Proč tohle máme financovat? Experti hovoří o informační tmě, ať si na ni přispěje Brusel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České televize

Veřejnoprávní osazenstvo Kavčích hor se propadlo do zármutku. Ministr kultury Martin Baxa totiž oznámil, že zvyšování koncesionářských poplatků není momentálně na stole. Zklamání musí být pro Českou televizi o to větší, že se před volbami netajila podporou stran, které po nich sestavily pětikoaliční vládu, a evidentně si od nich slibovala zvýšený přísun peněz. Šéf rezortu sice nezpochybnil fakt, že se koncesionářské poplatky už dlouho nezměnily, když naposledy stouply v roce 2008 v případě televize na 135 a v případě rozhlasu na 45 korun. Ale upozornil, že než by podnikl nějaké kroky, které by vedly ke zvýšení příjmů České televize, musí vidět jasná čísla o hospodaření a také nějaký plán, jak bude s ohledem na výši příjmů fungování České televize do budoucna zajišťováno.

„Říká se tomu náraz na realitu. I kdyby se redaktoři České televize snažili sebevíc, stále jich je málo na to, aby současnou vládní garnituru udrželi u koryt, respektive, aby je znovu zvolili. Volit budou občané, televizní poplatníci, voliči a budou volit podle stavu svých peněženek. I takoví političtí ignoranti, z jakých se rekrutuje Fialova vláda, si proto umějí spočítat, jaká by za současné ekonomické situace byla reakce veřejnosti, pokud by k astronomickým účtům za energie, pohonné hmoty i potraviny ještě přibyly zvýšené náklady na vydržování veřejnoprávního Otesánka. A tak své ideologické spřízněnce z Kavčích hor chladnokrevně zrazují. Docela se u toho bavím,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Štěpánek, bývalý člen a místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Zvýšení poplatků by mohlo urychlit občanské nepokoje

Také mediální analytik Radim Hreha vidí důvod postupu vlády v obavách z reakcí veřejnosti. „A to nejen na vládní úrovni, nýbrž a hlavně o patro výš, tedy mezi oligarchy, jejichž způsoby ‚podnikání‘ poodhalily praktiky ČEZu. Cenotvorba výroby a distribuce elektřiny včetně systému odměňování managementu společnosti, jejímž majoritním koncesionářem je stát proklamující úctu k lidským právům nejen oligarchů, nýbrž i široké veřejnosti, jistě zbystřila pozornost nemálo lidí. To vše v době, kdy i část střední vrstvy začíná pociťovat negativní dopady spekulativního podnikání výrobců a distributorů energií, aniž by nám Rusko omezilo dodávky plynu či ropy. A zvýšení poplatků by mohlo urychlit občanské nepokoje, které nás čekají záhy poté, co lidé nedokážou uživit své rodiny. A to je zřejmě jasné i poradcům našich vládních politiků,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha.

Podle ministra kultury Martina Baxy je teď na obměněné, ale už kompletní Radě ČT, aby vedla s generálním ředitelem Petrem Dvořákem debatu o financování veřejnoprávní televize. Proto se on sám nyní nemíní vyjadřovat k návrhům, které s cílem zvětšení balíku peněz pro instituci Petr Dvořák už přednesl. Mezi klíčové návrhy patří zvětšení reklamního prostoru v České televizi, které by pro její hospodaření představovalo hodně vydatnou finanční injekci. Ale také redefinice toho, kdo je plátcem poplatků, protože ta stávající – v zákoně obsažená – definice vychází z vlastnictví televizního přístroje. Změna tohoto pojetí by se pochopitelně nejvíce dotkla mladší generace, která Českou televizi sleduje více prostřednictvím mobilních zařízení.

Koncesionářské poplatky je potřeba zrušit. Jako ve Francii

To všechno vnímá Petr Štěpánek jako relevantní otázky, nicméně jejich okruh by rozšířil ještě mnohem víc. „Opravdu v době, kdy existuje nepřeberná nabídka všech možných televizních kanálů nejrůznějšího druhu a dalších vysílacích platforem potřebujeme veřejnoprávní televizi se sedmi kanály? Co je to ta veřejnoprávnost a kdo stanovuje její podobu a rozsah? Je veřejnou službou ono nekonečné reprízování Vinnetoua, Schimanského, Profesionálů, rady Vacátka a Angeliky? Je veřejnou službou drancování archivu a výroba dalších a dalších střihových pořadů v očekávání, že kouzelník se tentokrát dostaví? Konec tragikomické nadsázky, teď se vší vážností: Co je veřejnoprávního na tom, že Česká televize namísto plurality, vyváženosti, objektivity a všestrannosti servíruje divákům zcela jednostranné zpravodajství i publicistiku?“ nechápe bývalý místopředseda velké vysílací rady.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

22:09 Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

„Letošní Vánoce by pro nás měly být připomínkou toho, že jejich skutečnou podstatou nejsou fronty na…