Poprava Zemana. ČT sezvala jeho nepřátele

07.03.2023 13:14 | Ze sítí

Pozitivních věcí se dá na prezidentství Miloše Zemana najít jen málo, zaznělo před kamerami ČT. Profesoři, ale také bývalí či současní politici vystavili prezidentovi vysvědčení. Nekompromisní.

Poprava Zemana. ČT sezvala jeho nepřátele
Foto: Screen: Prima
Popisek: Prezident Miloš Zeman exkluzivním hostem pořadu Partie.

Reportéři ČT připomněli slova Miloše Zemana, že odmítá přijímání migrantů ze Sýrie a dalších zemí, neboť se obává, že mezi nimi budou teroristé. V televizi také opět zazněla slova o tom, že Zeman nevidí důvod odstřihávat Ruskou federaci od EU cestou protiruských sankcí, věta pronesená v čínské televizi, že Zeman přijel do Číny naučit se, „jak posílit hospodářský růst a stabilizovat společnost“, nebo věta pronesená před ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že novinářů je mnoho „a měli by se likvidovat".

Zeman mimo jiné vyrazil na oslavy 70. výročí konce druhé světové války do Moskvy. V době, kdy většina západních politiků na tyto oslavy nejela, aby vyjádřili svůj odmítavý postoj k ruské invazi na ukrajinský poloostrov Krym, ke které došlo o rok dříve.

Zeman svou cestu obhajoval mimo jiné tím, že jel vymáhat dluh 5 miliard korun.

„Pokládám za přirozenou povinnost českého prezidenta hájit zájmy České republiky. I když někteří pitomečci nechtějí pochopit, že pět miliard je docela důležitá částka,“ řekl tehdy Zeman.

Když měl profesor Jiří Přibáň, právník a sociolog, říct, co se mu vybaví jako první, když uslyší sousloví prezident Miloš Zeman, měl jasno. Vzpomněl si, jak na počátku svého mandátu, tedy v létě roku 2013, jmenoval vládu Jiřího Rusnoka. Proti vůli tehdejších poslanců, kteří kabinetu nevyslovili důvěru. Zeman ho přesto držel u moci co nejdéle.

„Pokus o ústavní převrat. Změnu parlamentaristického systému na prezidentský.“

Ústavní právník Jan Kysela to viděl stejně. Jmenování Rusnokovy vlády bylo podle něj tím nejhorším, co za deset let svého úřadování Miloš Zeman předvedl.

Přibáň odsoudil i již zmíněný výrok spojený s likvidací novinářů.

„Pro mě to byl jeden z typických výroků Miloše Zeman, ve kterém prokázal svou vulgaritu a schopnost klesnout tak nízko, kam jsme si mysleli, že ani klesnout nelze,“ řekl Přibáň.

Bývalá velvyslankyně Československa v Rakousku a herečka Magda Vášáryová konstatovala, že nedobrý byl i Zemanův příklon k autoritativním režimům v Rusku a k totalitnímu režimu v Číně. „To mě řekla bych i fyzicky zabolelo,“ poznamenala Vášáryová. Jak prezident Václav Klaus, tak prezident Miloš Zeman měli podle ní jeden problém. „Strašně žárlili na tu světovou pozici Václava Havla,“ poznamenala bývalá velvyslankyně.

Přibáň to viděl podobně a konstatoval, že ani Zeman ani Klaus se nedokázali přenést přes své ego a buď významně oslabili, nebo zcela zničili politické strany, které před tím budovali.

Politolog Lubomír Skopeček konstatoval, že jedním z typických rysů Miloše Zemana je, že obdivoval megalomanské projekty, jaké se rodí především na východ od nás, kupříkladu v Rusku i v Číně.

„On do toho vztahu k Číně investoval poměrně velký politický kapitál. Vůči Číně bylo Česko v tomto období mimořádně vstřícné. Občas to působilo až jako podřízená pozice,“ připomínal Skopeček.

V Reportérech ČT zazněla slova Miloše Zemana, který při jedné ze svých četných návštěv Číny vyjádřil obdiv k odvaze čínského komunistického vládce Si Ťin-pchinga realizovat projekt tzv. Nové hedvábné stezky. Součástí tohoto projektu měla být i Česká republika, ale z velkých slibů o ještě větších investicích nakonec nebylo splněno téměř nic, jak v ČT připomněl i Skopeček.

„Když se na to člověk dívá s odstupem času, tak z těch investic nezbylo vůbec nic. Je to asi největší pasivum toho jeho prezidentství, kdy se ukázalo, že ekonomická diplomacie, která tady měla něco přinést, je v zásadě neúspěšná," shrnul Zemanovu aktivitu jdoucí tímto směrem Skopeček.

Přidal se i bývalý senátor a dlouholetý člen ČSSD Jiří Dienstbier. „Já jsem docela rád, že funkční období prezidenta Zemana už končí, protože bych velmi těžko dával dohromady nějaké pozitivní momenty při jeho působení v úřadu,“ prohlásil.

K dovršení všeho zlého si prý Zeman přivedl na Hrad lidi, jako byli Vratislav Mynář, nebo Martin Nejedlý, kteří si Hrad údajně takřka zprivatizovali, což se projevovalo i tím, že své známé pouštěli do prostor Pražského hradu, které běžní návštěvníci vidět nemohou. Vše se podle ČT dělo za asistence policie a hradních průvodců.

Bývalí zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky na kameru prohlásili, že na Hradě panovala tísnivá atmosféra a že kupříkladu proti kancléři Mynářovi se lidé báli vystoupit, i když měli výhrady k tomu, co dělal.

Naloženo Zeman dostal i po svém posledním televizním vystoupení v roli prezidenta na CNN Prima News. Expremiér Mirek Topolánek konstatoval, že je dobře, že půjde Miloš Zeman „do prd*le“.

„Zeman už 30 let neřekl jedinou novou myšlenku, nic obohacujícího, nic pozitivního a recykluje pouze staré kydy, staré vtípky, staré lži a staré urážky. Ještěže už jde do p*dele,“ napsal na Twitter.

Vysvědčení pro Miloše Zemana.

Kriticky se k Zemanovi postavili i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a další současní či bývalí politici.

Vysvědčení pro Miloše Zemana.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Výběr hostů v ČT je opravdu exkluzivní., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBorowitz , 07.03.2023 14:15:12
Zase to vypadalo jako sešlost ZTOHOVEN.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…