Pořadatelé zrušených letních festivalů doufají v podporu fanoušků. O pomoc žádají i vládu

01.05.2020 6:20 | Zprávy

Pořadatelé letních hudebních festivalů, kterých se týká rozhodnutí vlády a zrušení velkých kulturních akcí s tisíci účastníky, doufají v podporu fanoušků. Za devastační označují možnost, že by lidé požadovali hromadně vracet peníze za zakoupené vstupenky. Své akce plánují přesunout na příští rok. O pomoc žádají i vládu. Ta dnes schválila, že velké kulturní akce se letos v létě v ČR kvůli koronaviru konat nebudou. Zároveň také schválila návrh zákona o tom, že místo vrácení vstupného budou moci organizátoři kulturních akcí dát zákazníkům vouchery na příští kulturní akci. Od okamžiku účinnosti zákona se začne počítat ochranná lhůta, podle návrhu zákona by byla až do 31. října příštího roku.

Pořadatelé zrušených letních festivalů doufají v podporu fanoušků. O pomoc žádají i vládu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Největší tuzemský hudební festival Colours of Ostrava

„Festival pro 5000 lidí samozřejmě musím zrušit a bude se snažit program přeložit. Požádám lidi, aby si na rok 2021 nechali vstupenky, které si koupili. Věřím, že diváci budou s pořadateli solidární," řekla ČTK Hana Petřinová, pořadatelka festival Okoř, který se měl konat 22. srpna. „Rozhodnutí nám ministerstvo kultury mohlo říct dříve, nemusela jsem do poslední chvíle platit za kampaň. Pro pořadatele koncertů a festivalů to je ohrožující rozhodnutí. Navíc spousta muzikantů, zejména z menších kapel, si vydělává hlavně přes léto," dodala.

Promotér letního putovního festivalu Hrady CZ, který měl začít 10. července, Viktor Souček upozornil, že tisíce lidí se dostanou do existenčních problémů. „Máme spoustu subdodavatelů a šanony faktur. Festivaly mají sice velké obraty, ale nikde není napsáno, že mají také velké zisky," uvedl.

Hudební festival Metronome Prague, který se měl konat 18. až 20. června na pražském Výstavišti, pořadatelé kvůli koronaviru původně přeložili na stejné místo na 17. až 19. září. Nyní musí hledat nové řešení. „Musíme se s rozhodnutím podrobně seznámit, ale v usnesení vlády jsme ho zatím nenašli, takže neznáme přesnou verzi jeho znění. Až to vláda oficiálně vydá, můžeme pořádně reagovat. Ale určitě přijdeme 8. června s alternativním plánem toho, co budeme moct divákům nabídnout," sdělil pořadatel festivalu David Gaydečka.

Zdeněk Souček z tanečního festivalu Let it Roll, který se měl uskutečnit na přelomu července a srpna ve středočeských Milovicích, odhaduje případnou ztrátu kolem deseti milionů korun. „Velké festivaly to nějak ustojí, ale ty menší budou mít problém," podotkl.

Zástupci firem a agentur, které organizují velké volnočasové projekty, požádali už v polovině dubna formou otevřeného dopisu vládu o pomoc v případě zrušení velkých festivalů o pomoc. Mimo jiné žádají o kompenzaci vzniklých nákladů na reklamu, režii a další vynaložené náklady v souvislosti s přípravou projektů. Chtějí i příspěvek na mzdy stálých zaměstnanců ve výši 80 procent mzdových nákladů do konce kalendářního roku v obdobné formě, jako je to v průmyslu

„Odevzdali jsme 15 procent DPH ze vstupného, zaplatili nájmy, marketing, provozní náklady a mnohé další," upozornil na výdaje ještě před zrušením festivalu Rock for Peple jeho ředitel Michal Thomes.

Vláda dnes schválila, že velké kulturní akce, a to právě hlavně hudební festivaly s tisíci účastníky, se letos v létě v ČR kvůli koronaviru konat nebudou. Zároveň také schválila návrh zákona o tom, že místo vrácení vstupného budou moci organizátoři kulturních akcí dát zákazníkům vouchery na příští kulturní akci. Kulturní akce s účastí do 100 lidí se budou moci podle dnešního rozhodnutí vlády konat od 11. května.

Zákon o možnosti odložení vrácení vstupného půjde podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v pondělí do Sněmovny. „Nejrychleji, když všechno půjde optimálně, by mohl být schválen v polovině května," uvedl. Od okamžiku účinnosti zákona se začne počítat ochranná lhůta, podle návrhu zákona by byla až do 31. října příštího roku. Znamená to, že bude možné odložit dobu, kdy pořadatelé buď vrátí peníze, nebo vystaví voucher. Ochranná lhůta má chránit organizátory kulturních akcí, pokud by po nich chtěli všichni najednou vracet vstupné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

22:09 Okupovaný Betlém? Feministický magazín popřál „čtenářstvu“ jiné Vánoce

„Letošní Vánoce by pro nás měly být připomínkou toho, že jejich skutečnou podstatou nejsou fronty na…