Poslanec Adam (KSČM): Církevní restituce byly sněmovnou protlačeny brutální silou jednoho hlasu

02.04.2014 9:31 | Zprávy

KSČM se s církevními restitucemi nehodlá smířit a vnímá jako povinnost se touto otázkou dál zabývat. Jak velkého spojence vidí v ČSSD? Ve sněmovně jsou nyní komunisté nejsilnější opoziční stranou. V čem tak vidí Vojtěch Adam největší slabiny vlády? Co vzkazuje Andreji Babišovi, který váhá se zrušením poplatků ve zdravotnictví? Hovořili jsme ale také o hospodaření Ivančic, v jejichž čele stojí již čtvrté volební období a zajímalo nás také to, zda se pokusí mandát obhájit i letos.

Poslanec Adam (KSČM): Církevní restituce byly sněmovnou protlačeny brutální silou jednoho hlasu
Foto: archiv VA
Popisek: Poslanec a starosta Ivančic MUDr. Vojtěch Adam (KSČM)

KSČM se stala po volbách nejsilnější opoziční stranou. Jak byste hodnotil působení nové vlády? Kde vidíte její slabou stránku?

Vláda je složena ze tří subjektů, z nichž ten momentálně s nejvyššími preferencemi není ani politickou stranou, ale hnutím. V tom ale není ten největší problém. Ten spatřuji v naprosté rozdílnosti pohledů na plnění stěžejních předvolebních slibů, jako je například vztah k církevním restitucím. Tento zcela zásadní rozpor mezi sociální demokracií a lidovci může být v budoucnu těžko překonatelnou překážkou spolupráce na vládní úrovni. Zatím je ale tato vláda u moci poměrně krátkou dobu, než aby se dala její činnost úplně seriózně hodnotit.

Od podzimu se také ve sněmovně setkáváte se svým synem, který byl zvolený za hnutí Úsvit. Ve kterých tématech se nejméně shodujete? A hovoříte spolu doma o práci?

Abych pravdu řekl, tak v podstatě žádné spory mezi sebou nemáme. Já mu svoje názory nevnucuji, protože by to ani nemělo cenu. On má svoje životní zkušenosti, aby se dokázal orientovat. Pokud se někdy dostaneme do sporu, pak je to snad o taktice postupu. Ale o práci samozřejmě mluvíme. Teď například o tom, jak co nejrychleji a nejefektivněji přesít hromadu kompostu, co máme na zahradě. Naštěstí to bere jako sportovní trénink.

Pokud bychom naopak hovořili o tématech, v nichž se shodujete, lze zmínit snahu prosadit zavedení obecného referenda. Vláda však nejen návrh Úsvitu, ale poté i KSČM zamítla. Překvapilo vás to? A domníváte se, že zákon bude v tomto volebním období schválen? Připomeňme, že kabinet chce předložit vlastní návrh do konce letošního roku.

Nic jiného se ani čekat nedalo. Jsem ve sněmovně od roku 2008 a opakuje se stále stejný scénář, ať je u moci kdokoli. Pokud strany vládnoucí koalice opravdu něco nechtějí, tak to zabalí do řady důvodů, proč ten či onen návrh není dokonalý a že sama vláda jako nejosvícenější instituce připraví vlastní návrh, který nebude mít jedinou chybu. A troufám si říci, že to není jenom o obsahu, ale především o tom, kdo předlohu předkládá. V tomto se zatím nezměnilo vůbec nic a chtěl bych věřit tomu, že kabinet předloží do konce roku návrh vlastní a jsem zvědav na jeho případný obsah, tedy v čem se bude lišit od zamítnutého návrhu KSČM.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…