Postaví Korejci další blok v Dukovanech? Podle velvyslance mají jednu výhodu

09.04.2023 6:30 | Zprávy

Kontakty mezi korejskými a českými firmami ohledně případné spolupráce na stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech jsou časté.

Postaví Korejci další blok v Dukovanech? Podle velvyslance mají jednu výhodu
Foto: cez.cz
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Jižní Korea má výhodu, že společnost Doosan Enerbility má pobočku v Plzni, takže turbína i další součásti by měly být vyrobeny v Česku. ČTK to v rozhovoru řekl český velvyslanec v Soulu Gustav Slamečka.

Jihokorejská firma KHNP je jedním ze tří uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech. Dalšími jsou severoamerický Westinghouse a francouzská společnost EDF. Blok by měl být hotový v roce 2036. Společnost ČEZ, která má tendr na starosti, v současnosti analyzuje nabídky zájemců. Finální nabídky by uchazeči měli podat v polovině září.

„Mimo tendr se uskutečňují neustále kontakty mezi korejskými a českými firmami ohledně spolupráce, protože víme, že jednou z podmínek tendru je i zapojení českého průmyslu," uvedl Slamečka. „Korea má velkou výhodu v tom, že společnost Doosan Enerbility je matkou plzeňské Doosan (Škoda Power), takže se počítá s tím, že by turbína měla být vyrobená v České republice. A nejenom turbína, ale i další součásti," doplnil.

Zástupci korejské strany podle velvyslance už několikrát navštívili Česko a nabízeli různé formy spolupráce. Ta je podle něj i na úrovni vědecko-technické. „Lze zmínit velmi zajímavou nabídku korejské univerzity, která vychovává jaderné odborníky, kde nám v nedávné době úspěšně ukončil první český student magisterské studium. A také tam jezdí studenti na výměnu," přiblížil Slamečka.

„Hlavní věcí, kterou nesmíme opomenout, je to, že Korea si je schopná zabezpečit celý řetězec v jaderném průmyslu. Od výroby paliv až po zpracování zbytkového paliva. Je to schopna zabezpečit vlastními silami," doplnil velvyslanec.

Kooperovat s českým průmyslem chtějí v případě úspěchu v dukovanském tendru také ostatní uchazeči. Westinghouse by mohl v budoucnu na svých jaderných projektech v Česku i v okolních zemích spolupracovat až s 200 dodavateli z ČR, řekl nedávno ČTK šéf Westinghouse ČR Petr Brzezina.

EDF v závěru loňského roku uvedla, že chce svou nabídku opřít o silné zapojení českého dodavatelského řetězce. Využít přitom plánuje své zkušenosti z praxe, kdy například při stavbě v Británii měli tamní dodavatelé zastoupení 64 procent. Podle studie Vysoké školy ekonomické v Praze by se český průmysl mohl na stavbě v Dukovanech podílet až z 65 procent.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …