Podle Ústavy může prezident jmenovat velvyslance i bez součinnosti s ministrem zahraničí. Ta je prý dána pouhou zvyklostí. Prezidentovo právo je sice podrobeno kontrasignaci, ale ani zde není ministr zahraničí určující. Kontrasignuje předseda vlády.
Celý článek Zdeňka Koudelky ZDE
Na jmenování velvyslanců se musí shodnout Zeman s Nečasem
Premiér Petr Nečas (ODS) navíc podle Koudelky navázal na československou ústavní zvyklost, že kontrasignací se ověřuje ústavnost a zákonnost rozhodnutí prezidenta. Nejedná se o vyjádření premiérova osobního politického souhlasu.
Na jmenování velvyslanců se tedy musí dohodnout prezident a předseda vlády. A je jenom na nich, do jaké míry přihlédnou k názoru ministra zahraničí.
Zeman vybírá lidi, kteří budou realizovat jeho zahraniční politiku
Miloš Zeman během kandidatury uváděl, že chce zahraniční politiku pojmout také jako podporu domácího průmyslu a zemědělství na zahraničních trzích. Je proto logické, že jmenování navržených velvyslanců posuzuje s ohledem na to, do jaké míry jsou schopni jeho politiku realizovat.
Zeman má k tomu demokratický mandát a Karel Schwarzenberg mu nemůže vnucovat svou vůli, navíc byl v prezidentských volbách poražen.
Schwarzenberg teď může u prezidenta narazit, když bude žádat velvyslance pro Kosovo. Zeman se už před volbami vyjádřil v tom smyslu, že vláda Mirka Topolánka udělala chybu, když Kosovo uznalo.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe