Předpovězeno. A je to tady. Mnoho německých podniků padne. I ty větší

22.01.2024 16:22 | Monitoring

Německo očekává v letošním roce prudký nárůst krachujících podniků, a to zejména kvůli stagnující ekonomice a opožděným dopadům energetické krize a covidové pandemie. Podle ekonomů totiž štědrá vládní pomoc z posledních krizových let udržela „při životě“ i podniky, které byly v problémech už před pandemií. Velké potíže má soukromý sektor i v České republice, jen v roce 2023 ukončilo podnikání 277 tisíc živnostníků, což je nejvíce od roku 1993. Skončilo například přes 20 tisíc živnostníků v pohostinství nebo 19 tisíc zedníků.

Předpovězeno. A je to tady. Mnoho německých podniků padne. I ty větší
Foto: pixabay.com
Popisek: Krize - ilustrační foto

Analytici očekávají, že v Německu letos bude rekordní počet krachujících podniků, které už nadále nemůžou těžit ze štědré vládní pomoci z minulých let, kdy nejprve kvůli covidové pandemii a poté energetické krizi přežilo mnoho společností, které hlásily problémy už před pandemickým rokem 2020.

Společnosti se potýkají s problémy také v důsledku hospodářské stagnace Německa, která je spojena s vysokými úrokovými sazbami, rostoucími mzdami, zvýšenými cenami energií a škrcením státního rozpočtu. Odborníci varují, že v letošním roce dojde k nárůstu insolvencí o 10 až 30 %, a jejich počet se tak dostane na úroveň před pandemií.

Od začátku letošního roku podalo insolvenční návrh několik známých německých společností – včetně sítě obchodních domů Galeria Karstadt Kaufhof, výrobce dřevěných hraček Haba se stoletou tradicí nebo hamburského výrobce tašek Bree, mezi jehož zákazníky patří i kancléř Olaf Scholz.

Steffen Müller, vedoucí výzkumu úpadků v Institutu pro ekonomický výzkum v Halle, uvedl, že měsíční míra jím sledovaných německých insolvencí, která nezahrnuje neregistrované společnosti s malým počtem zaměstnanců, se od loňského léta poprvé zvýšila nad průměr před pandemií. V prosinci dosáhla nejvyšší úrovně za posledních nejméně sedm let.

„V příštích dvou až třech měsících budeme určitě svědky vyšších počtů insolvencí, to je vidět z prvních čísel podaných návrhů. Vláda poskytla velkou podporu firmám, které měly před pandemií nízkou produktivitu. To jim prodloužilo život. Nyní však musejí tuto pomoc vrátit a mnohé z nich s tím mají problémy,“ vysvětlil Müller pro deník Financial Times.

Údaje, které minulý týden zveřejnil spolkový statistický úřad, ukázaly, že počet firem, které podaly návrh na bankrot u okresních soudů, se za deset měsíců do října zvýšil o více než 24 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2022. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že růst v zemi letos zrychlí na 0,6 procenta. Stále však půjde o jednu z nejslabších velkých ekonomik světa.

Předpovídá, že v roce 2024 vzroste počet insolvencí o více než 30 % mezi společnostmi s ročními příjmy nad 10 milionů eur. Mnoho větších společností, které loni zkrachovaly, patřilo mezi prodejce módy, poskytovatele dopravy, realitní společnosti a dodavatele automobilů.

V rámci rozpočtových škrtů německá vláda tento měsíc ukončila dočasnou nízkou sazbu DPH na jídlo v restauracích, kterou zavedla v době pandemie, což vyvolalo varování, že tisíce stravovacích zařízení zkrachují. Podle poskytovatele údajů Crif je v Německu ohroženo více než 15 000 restaurací, občerstvení a kaváren.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman udeřil: Příští koalice? Babiš premiér, Konečná, Maláčová, SPD i Motoristé

23:15 Zeman udeřil: Příští koalice? Babiš premiér, Konečná, Maláčová, SPD i Motoristé

Miloš Zeman byl hostem v pořadu Napřímo na TN.cz, kde se vyjádřil k volbám v USA a k vítězství Donal…