Analytici očekávají, že v Německu letos bude rekordní počet krachujících podniků, které už nadále nemůžou těžit ze štědré vládní pomoci z minulých let, kdy nejprve kvůli covidové pandemii a poté energetické krizi přežilo mnoho společností, které hlásily problémy už před pandemickým rokem 2020.
Společnosti se potýkají s problémy také v důsledku hospodářské stagnace Německa, která je spojena s vysokými úrokovými sazbami, rostoucími mzdami, zvýšenými cenami energií a škrcením státního rozpočtu. Odborníci varují, že v letošním roce dojde k nárůstu insolvencí o 10 až 30 %, a jejich počet se tak dostane na úroveň před pandemií.
Od začátku letošního roku podalo insolvenční návrh několik známých německých společností – včetně sítě obchodních domů Galeria Karstadt Kaufhof, výrobce dřevěných hraček Haba se stoletou tradicí nebo hamburského výrobce tašek Bree, mezi jehož zákazníky patří i kancléř Olaf Scholz.
Steffen Müller, vedoucí výzkumu úpadků v Institutu pro ekonomický výzkum v Halle, uvedl, že měsíční míra jím sledovaných německých insolvencí, která nezahrnuje neregistrované společnosti s malým počtem zaměstnanců, se od loňského léta poprvé zvýšila nad průměr před pandemií. V prosinci dosáhla nejvyšší úrovně za posledních nejméně sedm let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič