Předseda Svobodných volá po odstranění politických vlivů z olympiády

06.08.2024 7:21 | Monitoring

Olympijské hry v Paříži přinášejí nejen ohromující sportovní výkony, ale také vyvolávají diskusi o politických a genderových otázkách ve sportu. Tento fenomén však není nový. Historie ukazuje, že politika se vždy prolínala s olympijským děním. Jak ale zdůrazňuje Libor Vondráček, předseda Svobodných, politika by neměla rozhodovat o rozdělování medailí ani určovat, kdo se může účastnit sportovních soutěží.

Předseda Svobodných volá po odstranění politických vlivů z olympiády
Foto: Archiv Libora Vondráčka
Popisek: Libor Vondráček, předseda Svobodných

Přesně před 88 lety, na olympijských hrách v Berlíně roku 1936, černý sprinter Jesse Owens šokoval svět svým vítězstvím před zraky Adolfa Hitlera, čímž symbolicky rozdrtil teorii o nadřazenosti árijské rasy. Tento historický moment je podle Vondráčka příkladem toho, jak by politika neměla určovat sportovní výsledky: „Politika nemá určovat rozdělování medailí ani jiné sportovní výsledky. Fair play a kolektivní vina nejdou dohromady nejen ve sportu,“ uvedl Libor Vondráček.

Předseda Svobodných také připomněl další historické události, které demonstrují politický podtext v olympijských hrách. V roce 1956 maďarští vodní pólisté na olympiádě v Melbourne porazili Sověty, čímž reagovali na sovětskou invazi do Maďarska. V roce 1968 Věra Čáslavská získala rekordní čtyři zlaté medaile v Mexiku, navzdory srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Vondráček také zmiňuje neblahé důsledky politických rozhodnutí, které vedly k bojkotům olympiád v Moskvě 1980 a Los Angeles 1984. Tyto události, jak tvrdí, připravily mnoho sportovců o medaile na vrcholu jejich kariér a trvale narušily historické sportovní tabulky. „Bezohlednost politických představitelů západu i východu připravila mnoho sportovců o medaile při vrcholu jejich kariér,“ je přesvědčený Vondráček, podle kterého jsou v současnosti sportovci stále častěji vylučováni z mezinárodních soutěží z politických důvodů.

Příkladem může být vyloučení některých tenistů, jako Novak Djokovic, kvůli neabsolvování očkování proti Covidu-19, nebo zákaz účasti ruských a běloruských sportovců kvůli konfliktu na Ukrajině. Vondráček vyjadřuje obavy, že taková rozhodnutí jsou často nespravedlivá a uplatňují princip kolektivní viny, což je v rozporu s duchem fair play: „Nikdo nemůže za to, s jakou barvou pleti nebo v jaké zemi se narodil,“ je přesvědčený předseda Svobodných.

Vondráček, který se identifikuje jako sportovec tělem i duší, zdůrazňuje význam spravedlnosti ve sportu a volá po tom, aby sportovní a političtí funkcionáři nebránili talentovaným sportovcům v dosažení jejich cílů, pokud splnili potřebná kritéria. „Ctím fair play a cítím obrovskou křivdu, když slyším výpovědi našich sportovců, kteří v životní formě nesměli v roce 1984 do Los Angeles,“ uvedl.

Olympijské hry by podle něj měly být místem, kde jsou sportovci hodnoceni pouze na základě jejich výkonů a dovedností, a ne podle politické situace jejich země. Vzpomínka na Jesseho Owense je trvalou připomínkou toho, jak sport může překonat politické a ideologické bariéry a stát se silným symbolem jednoty a rovnosti. Vondráčkův postoj odráží touhu po návratu k těmto hodnotám, které by měly být jádrem olympijského hnutí.

Libor Vondráček promlouvá

Libor Vondráček promlouvá

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Můžete se k tomu vyjádřit?

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vydirani-Urednik-popsal-co-provadel-Pirat-Hrib-kvuli-milionovym-fakturam-761522 Nemáte dojem, že je to na rezignaci? A jestli je to křivé obvinění, tak se přeci můžete bránit soudně, když tak neučiníte, tak je to podle mě důkaz, že je to pravda

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Holec po krajských volbách: „Teď přijde sviň*rna.“

19:25 Holec po krajských volbách: „Teď přijde sviň*rna.“

Většina komentátorů u nás píše svým fialovským srdíčkem, voliče ale neoblbnete, říká komentátor Petr…