Premiér Babiš si přeje větší váhu účetního dvora EU

08.11.2019 15:51 | Zprávy

Český premiér Andrej Babiš si přeje větší váhu Evropského účetního dvora (EÚD) při rozhodování o finančních tocích uvnitř Evropské unie. Poukázal na to dnes v Lucemburku při návštěvě sídla instituce, která kontroluje účetnictví všech příjmů a výdajů EU a jejích orgánů.

Premiér Babiš si přeje větší váhu účetního dvora EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

Evropský účetní dvůr (EÚD), založený v roce 1977, dbá na to, aby byly finanční prostředky EU vynakládány podle schválených zásad a na určené účely. V případě nesrovnalostí však účetní dvůr nemá exekutivní pravomoci.

„Myslím, že je to důležitá instituce, kterou my na Evropské radě úplně nevnímáme. Měli bychom možná více čerpat z jejích informací, protože je to instituce, která poukazuje na úspory, kterých bychom v rámci evropských institucí měli a mohli dosáhnout,“ komentoval Babiš svou návštěvu pro české novináře.

Český premiér se domnívá, že například u Evropského parlamentu, který má právě v Lucemburku generální sekretariát, a také u Evropské komise jsou „obrovské částky, které by se asi daly ušetřit“. Babiš řekl, že pro něj schůzka se zástupci EÚD byla inspirativní a že je nyní „vyzbrojen“ na debatu o příštím rozpočtu Evropské unie.

Babiš využil k návštěvě jedné z unijních institucí se sídlem v Lucemburku nynější dvoudenní oficiální návštěvu Lucemburska. Při pracovní snídani v sídle unijního účetního dvora se setkal s šéfem úřadu Klausem-Heinerem Lehnem a s českým zástupcem v EÚD Janem Gregorem. Ten byl Babišovým náměstkem v době, kdy byl současný premiér ministrem financí.

O své činnosti Evropský účetní dvůr každoročně informuje ve výroční zprávě, která je podkladem pro kontrolní činnost Evropského parlamentu. Ze zprávy zveřejněné minulý měsíc vyplývá, že míra chybovosti v rozpočtových výdajích EU loni mírně stoupla na 2,6 procenta z předloňských 2,4 procenta. V roce 2016 to bylo 3,1 procenta.

Dvůr během auditu za rok 2018 zjistil devět podezření z podvodu, které oznámil Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Jedno podezření se týká ČR, a to neupřesněné veřejné zakázky v oblasti hospodářské, sociální a územní soudržnosti.

EÚD zaměstnává přibližně 900 odborníků, z toho 31 z České republiky. Přibližně dvě třetiny zaměstnanců EÚD tvoří auditoři. Účetní dvůr loni provedl nejvíc auditních dnů v Itálii (335), Německu (347) a Polsku (335). V České republice experti strávili auditem dohromady 101 dní, sdělil dnes ČTK Damijan Fišer z tiskového odboru EÚD.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…