„Tady není žádné soupeření plánů,“ uvedl Sobotka. „Jdeme cestou očekávání směrem k Turecku a Řecku,“ dodal. Země V4 jsou podle něj nicméně o něco skeptičtější než zbytek Evropské unie. „Proto jsme také dříve než ty ostatní země začali přemýšlet o záložním plánu,“ dodal premiér.
Země visegrádské skupiny už na pondělním summitu v Praze hovořily o plánu na zastavení migrační vlny pomocí zbudování nové schengenské hranice jižně od Maďarska.
„Myslím, že ta situace může směřovat k tomu, že ten záložní plán může být zvažován i dalšími zeměmi EU,“ uvedl dále Sobotka. Aktuální podle něj ale plán začne být až v příštích týdnech, pokud se Řecku a Turecku nepodaří snížit počty uprchlíků, kteří do Evropy přeplouvají přes Egejské moře. „Spoléháme také na operaci NATO,“ uvedl premiér.
Ke schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem, která předcházela čtvrtečnímu jednání o migraci, Sobotka řekl, že Řecko je v mimořádně obtížné situaci, proto Aténám V4 nabídla pomoc. „Stojíme o to, abychom zastavili ten proud nelegální migrace, a musíme to udělat velmi rychle a důrazně,“ dodal.
Sobotka na čtvrtečním jednání apeloval také na urychlení vzniku společné evropské pohraniční a pobřežní stráže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp