Hostem Interview Plus na Českém rozhlase byl Jindřich Šídlo. Řešilo se téma rasistických komentářů, které se objevily na internetu po tom, co žhář v Bohumíně způsobil požár bytu, při kterém zemřelo celkem jedenáct lidí, z toho tři děti. Hlavně se řešil rasistický text serveru Vlastenecké noviny, který měl znevažovat oběti tragédie. Novináře Jindřicha Šídla na reakci politiků nic nepřekvapilo. „Myslím, že byla správná reakce ministra vnitra Hamáčka, který řekl, že zejména ten ohavný text Vlasteneckých novin, o kterých jste mluvil, bude policie vyšetřovat. On to nemá sice právo nikomu nařídit, ale byla tam vidět nějaká snaha, policie, ta na tom také myslím již dělá… Ne. Nepřekvapila mě, vlastně vzhledem k tomu, jaké reakce českých politiků projevy rasismu v posledních letech zase vyvolávají, tak mě to bohužel nepřekvapilo,“ otevřel téma Šídlo.
Šídlo by sice čekal větší reakci politiků na zmíněnou událost, avšak už je prý otrlý a nic nečeká. „Ve chvíli, kdy druhého srpna nestálo za to ani předsedovi vlády, ani prezidentovi republiky, ani většině politiků vzpomenout na památný den romského holokaustu, poté, co jsem všechno v poslední době slyšel od prezidenta Zemana na adresu Romů, poté, co místopředsedou sněmovny je stále ještě člověk, který zpochybňuje romský holokaust jako takový, tím myslím Tomia Okamuru, tak jak říkám, jsem ani neměl být z čeho zklamán,“ pověděl Šídlo.
Novinář prezidentu Zemanovi vyčetl to, že dva roky zpátky hrubě promluvil o tématu romské nezaměstnanosti. „Dokonce to tehdy říkal Richardu Samkovi z České televize, jako kdyby Richard Samko za to měl nějak nést odpovědnost,“ poznamenal Šídlo. Prý ten jeho výrok byl zcela v opačném směru než to, co říkali prezidenti Havel či Klaus.
„Na druhou stranu je pravda, že se některé věci změnily. Já jsem někdy v roce 1994 psal první článek o příběhu českých Romů za druhé světové války a narazili jsme tam na ten příběh s prasečákem na místě koncentračního tábora v Letech u Písku. Ten prasečák po téměř 25 letech diskuzí, což z dnešního pohledu je neuvěřitelné, z toho místa zmizí. Je pravda, že jsme se k tomu dopracovali přes větu Andreje Babiše před čtyřmi lety, ´kdo nepracoval, šup a byl tam´, což byla naprosto skandální věta, kterou on si naštěstí uvědomil, během krátké chvíle ji změnil a začal na odstranění toho symbolu systematicky pracovat,“ popsal Šídlo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle