„Tento zvláštní rok 2020, který je doprovázen pandemií, utlumil naše sociální kontakty, ekonomické toky a vůbec dění ve společnosti, ale nedá se zcela říci, že by utlumil kriminalitu, a senioři jsou opravdu často terčem trestných činů a ‚šmejdi‘ na ně útočí i v téhle době.“ Řekla úvodem Pidrmanová. Podle ní to má i jasný důvod. „Senioři jsou skutečně doma, mají omezeny své sociální kontakty a prahnou po jakémkoliv kontaktu s nějakou další osobou, se kterou by mohli hovořit, takže i pod záminkou zabezpečení, výměny zámku, instalace nějakých bezpečnostních prvků do vstupních dveří je šmejdi mohou oslovovat.“
Šmejdi mají podle Pidrmanové i nové triky, jak důchodce oklamat. Zejména v souvislosti s koronavirem. „Často se na koronavirus odvolávají. Ta komunikace se seniory po telefonu se tak mění. Šmejdi se často vemlouvají právě pod záminkou, že onemocněli koronavirem a potřebují pomoci i s finančními prostředky, třeba zaplatit léčbu,“ říká policistka.
Je podle ní potřeba, aby senioři věděli, že na žádné takové prosby nemají reagovat a odpovídat. „Vždy by si vše měli ověřovat u své rodiny a při vydávání finančních prostředků se se svými rodinnými příslušníky poradit.“ Nebezpečí je prý třeba seniorům také vysvětlit na nějakých konkrétních případech, které se již odehrály. Zločinci se nejčastěji vloudí do domácnosti pod záminkou odečtu elektroměru, plynoměru nebo třeba kontroly televizního signálu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy