S něčím u nás nevídaným se půldruhého měsíce po volbách setkáváme u hnutí ANO, jemuž chyběla necelá dvě procenta k tomu, aby v konkurenci zavedených stran dostalo nejvyšší počet hlasů. Jeho zástupci nadále vyrážejí do regionů, komunikují na sociálních sítích i přicházejí s novými billboardy. Marketingoví odborníci i mediální poradci hnutí ANO to vysvětlují tím, že politická strana je značka, která stojí spoustu peněz, a tak je třeba kampaň vést dál, aby lidé zůstávali ve varu.
Podle politologa Lukáše Jelínka se kampaň vedená po celé volební období stává trendem. „Ve Spojených státech to takhle funguje celkem běžně a i v západní Evropě už na tuto zvyklost začíná přistupovat řada stran. To, že se na to u nás soustředí pan Babiš jako představitel nového hnutí, souvisí s tím, že jde o klasickou volební stranu, která není opřena o nějakou silnou osvědčenou základnu a silné regionální organizace,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.
Podezření, zda hnutí ANO nepomýšlí na zkrácení stávajícího mandátu
Andrej Babiš a jeho spolupracovníci však trvalou volební kampaň budou muset vzít za jiný konec, než to udělali od voleb. „Podstatou té permanentní kampaně není to, že budou voličům pořád jen slibovat a opakovat to, co jim říkali před volbami, ani to, že se jich budou ptát, jak mají postupovat. Tou je, aby politici vysvětlovali své kroky, proč a v čem ustoupili, proč přijali ten který koaliční kompromis a jakým směrem se vyvíjí jejich názor na jednotlivé segmenty společnosti, politiky a ekonomiky,“ vysvětluje Lukáš Jelínek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník