Pro mnohé je jen politický mstitel... Protikorupčník z Divokého západu to nemá lehké

08.01.2014 20:30 | Zprávy

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček jeho počínání spíše ignoruje. Jeho náměstek pro změnu takzvaného bojovníka proti korupci Leo Steinera považuje za zahořklého neúspěšného politika. Protikorupčníka kupodivu nebere vážně ani známý antikomunista Radim F. Holeček, který má jindy vesměs vždy názor v rozporu s hlavou kraje.

Pro mnohé je jen politický mstitel... Protikorupčník z Divokého západu to nemá lehké
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Z tiskové konference Leo Steinera

Přesto Steiner oslovil už tisíce lidí, kteří podepsali jím iniciovanou petici „Platit musí viníci“. V úterý na tiskové konferenci vytáhl z rukávu rovněž trestní oznámení na 28 politických rivalů.
 
V trestním oznámení má spadeno na bývalé i současné krajské zastupitele. Jsou mezi nimi poslední tři držitelé hejtmanského postu – Jiří Šulc, Jana Vaňhová i současný Oldřich Bubeníček. Vedle nich dále poslanec Jaroslav Foldyna, bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda a další (viz pod článkem). „Pan Steiner je neúspěšný politik, tak asi zahořkl. Trestní oznámení a výkřiky na tiskových konferencích jsou zřejmě jedinou jeho hodnotou,“ kroutí nad tím hlavou náměstek hejtmana Arno Fišera (ČSSD), který také na seznamu nechybí.

Poškozuje kraj, nebo brání nároky jeho obyvatel?

Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) se ParlamentnímListům.cz vyjádřil, že neví, jaké důkazy proti němu Steiner používá. „Předpokládám, že jde o další snahu o zviditelnění a hlavně poškození jména vedení kraje před novou vládou,“ míní. Výjimečně je s ním na jedné vlně i jinak silně protikomunisticky založený poslanec Radim F. Holeček z Ústí nad Labem (ODS).

„Z kontextu tohoto případu usuzuji, že se ze strany pana Steinera jedná o paušální kriminalizaci politických rozhodnutí, respektive hlasování některých bývalých zastupitelů Ústeckého kraje, což osobně nepovažuji za relevantní,“ říká s tím, že ve věci vymáhání škod, způsobených v rámci realizace některých projektů financovaných z ROP Severozápad zastává názor, že budou-li v rámci vyšetřování odhaleni a pravomocně odsouzeni konkrétní viníci, pak samozřejmým krokem bude i vymáhání případných škod, které svým protiprávním jednáním způsobili. Ale to by mělo vyplynout ze strany Ústeckého kraje, státu či podobně. „K tomu myslím není nutné vypisovat referendum. Tuto iniciativu pana Steinera proto vnímám více jako akt politického boje než upřímnou snahu o věcné řešení problému. Jako takovou ji nepodporuji,“ uzavírá Holeček.

„Steiner se situuje do role profesionálního udavače a demagoga. Jeho trestní oznámení je forma PR," reagoval pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Referendum – vyjde tento tlak na politiky? Rozhodnou lidé

Podané trestní oznámení navazuje právě na Steinerovy aktivity připravovaného referenda Platit musí viníci, které podpořilo již téměř 7 tisíc občanů kraje. „Jeho cílem je přinutit Ústecký kraj dodržovat zákon, tedy vymáhat škody od viníků. Je to legitimní způsob, jak mohou sami občané donutit svoji krajskou politickou reprezentaci konat podle zákona, pokud se staví liknavě k řešení vysokých škod vzniklých špatným čerpáním evropských dotací,“ vysvětluje Leo Steiner. Jednoduše řečeno, občané v referendu mohou nařídit krajským politikům, aby určili viníky škod a vymáhali po nich náhradu škody. Tato povinnost je samozřejmě ukotvena již v zákoně o krajích, avšak je velmi obtížně vymahatelná v případě politické nevůle.

Tuto nevůli krajští zastupitelé podle Steinera již čtyřikrát projevili svým hlasováním na zastupitelstvu Ústeckého kraje, kdy odmítli jakékoliv škody od viníků vymáhat, dokonce se do dnešního dne Ústecký kraj nepřipojil k probíhajícímu trestnímu řízení ve věci tohoto a dalších projektů.

Steiner podává trestní oznámení nejen v souvislosti s projektem „Propagace rekultivovaných a revitalizovaných území v Ústeckém kraji“, který označuje za podvodný a který dle jeho slov podpořili zastupitelé, přestože věděli, že se o něj zajímá policie na základě předešlého trestního oznámení. Údajně mělo být v prosinci obžalováno osm osob. Proto podle něj ti politici, kteří pro mimořádnou 24milionovou investici z krajského rozpočtu zvedli ruku, spáchali trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. „Nejsem schopen vůbec pochopit, proč nevymáhají škodu, která kraji po odmítnutí dotace ze strany EU vznikla. Původně totiž kraj měl do projektu vložit zhruba 6,5 milionu korun, ale nakonec to bylo o 17 milionů více. Věřím, že kraj se začne chovat konečně zákonně a škody obratem začne vymáhat, tedy v tomto případě se jako poškozený připojí k probíhajícímu trestnímu řízení,“ vzkazuje Steiner.

Podporu má v referendu, v politickém boji ne

S referendem pomáhá Pražan Jan Čižinský, který spustil vůbec první podobnou aktivitu v naší republice. „Ústeckému referendu jsem pomáhal trochu s formulací otázek a trochu s taktikou sbírání podpisů,“ řekl dnes ParlamentnímListům.cz. Se Steinerem je ovšem v jistém rozporu: „Trestní postih by neměl být součástí politického boje. Politiky, kteří špatně hospodaří, je hlavně třeba nevolit. Tedy nevolit jejich politické strany, aby si všichni rozmysleli takové lidi dávat na kandidátku,“ míní, ale je si prý vědom, že politicky zcela jistě prohrají ti, kteří odmítají vymáhat utrpěnou škodu. Je přesvědčen, že požadovaný počet podpisů pro referendum se podaří posbírat. „V každém případě se ale jedná o velký politický tlak. Držím Ústečákům palce,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.

Do konce roku 2013 petici požadující vypsání prvního krajského referenda podpořilo 6872 občanů, což je více jak 17 % potřebných podpisů pro jeho vyhlášení. „Musíme sebrat 6 % podpisů voličů v Ústeckém kraji,“ upřesnil Leo Steiner. Sběr podpisů bude probíhat do června letošního roku a referendum by mělo být vyhlášeno společně s komunálními volbami na podzim letošního roku.

Jako občan a zmocněnec prvního krajského referenda „Platit musí viníci“ podal právě dnes Leo Steiner na Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem trestní oznámení na nehospodárné nakládání s majetkem kraje a  zneužití pravomoci úřední osoby na 28 bývalých a současných zastupitelů Ústeckého kraje:

Jan Čermák, Arno Fišera, Jaroslav Foldyna, Petr Jakubec, Pavel Kouda, Zdeněk Lavička, Lenka Lízlová, Hassan Mezian, Petr Mojžíš, Martin Strakoš, Jana Vaňhová, René Budjač, Petr Fiala, Václav Hofmann, Jindřich Stádník, Jiří Šulc, Antonín Treber, Zdeněk Vokatý, Radek Vonka, Radek Belej, Petr Brázda, Oldřich Bubeníček, Ladislav Drlý, Jaroslav Komínek, Karel Krčmárik, Josef Nétek, Ivo Perna a Stanislav Rybák.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Jan Lipavský byl položen dotaz

Peníze a kariéra jsou pro vás evidentně na prvním místě

Jestli máte takový problém s tím být Pirát, proč jste stranu neopustil dřív, než se jí přestalo dařit? Možná teď zůstanete dál ministr, možná si pak vysloužíte nějaký dobrý flek, ale to je vám jedno, jak jste se zachoval jako člověk? Bartoš vás kdysi bránil a zastával se vás a co jste udělal vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nábor na Ukrajině: Sbírají, jak mohou, ale nedaří se. Útěky, dezerce i sebevražda

10:10 Nábor na Ukrajině: Sbírají, jak mohou, ale nedaří se. Útěky, dezerce i sebevražda

Ukrajinská armáda má problém. Nedostává se jí mužů. Z náborových cílů se daří plnit jen zlomek. Někt…