Pro naše vlastní svědomí! Kalousek nastoupil s výzvou k přijetí dětí ze Sýrie

19.09.2018 16:46 | Zprávy

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na dnešním jednání Poslanecké sněmovny operoval třemi slovy – dobrovolnost, odpovědnost a solidarita. A vysvětloval, proč má Česká republika učinit gesto a přijmout 50 sirotků či „nedoprovázených dětí“.

Pro naše vlastní svědomí! Kalousek nastoupil s výzvou k přijetí dětí ze Sýrie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek u řečnického pultíku v poslanecké sněmovně

Zpočátku Miroslav Kalousek zdůrazňoval, že TOP 09 byla také proti povinným kótám, ale byla pro dobrovolnou iniciativu a společné evropské řešení. Naopak prý byla proti tomu, aby byla Česká republika v roli černého pasažéra v Ervopské unii. Připomenul jednání z roku 2015, kdy se Sobotkova vláda, ve které byl Andrej Babiš místopředsedou, zavázala převzít od Itálie a Řecka, dvou nejpostiženějších států, 1 100 migrantů. Tento závazek byl prý dobrovolný, jednomyslný a údajně stále platí.

Nicméně klima v Čechách se podle Kalouska za tu dobu změnilo, a tak ze závazku nakonec sešlo. Došlo prý i k nesmyslnému výroku premiéra Babiše, že na naše území nevstoupí žádný uprchlík. Podle Kalouska je to nesmysl, jsme vázáni Ženevskou konvencí, takže pokud vstoupí na území ČR, ta musí zahájit azylové řízení. Zde se sluší dodat, že dotyčný uprchlík by musel přiletět, jinak by správně patřil do azylového řízení prvního bezpečného státu, na jehož území vstoupil.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 dále řekl, že když jsme tedy nesplnili závazek převzít jedenáct set migrantů, měli bychom alespoň učinit gesto oproti našemu partneru v EU, Řecku, a převzít alespoň 50 nedoprovázených dětí, ve zkratce sirotků, a prokázat, že nejsme bez srdce a bez svědomí. Pak polemizoval s argumenty Andreje Babiše. Prý hranice 12 až 17 let není pro ČR závazná, tu zvolila Velká Británie pro přijetí 350 „svých“ sirotků. Dále zmínil, že Izrael, který Sýrii v lásce jistě nemá, dal stu dětí své občanství. Opět se oháněl pojmy dobrovolnost, odpovědnost, solidarita.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…