„Šlo o vytváření buňky, která zřejmě neměla cílit pouze na naše instituce, ale dále směrem do Evropy, případně do partnerských států NATO,“ řekl Žáček k odhalení sítě. Zatím se prý neví, nakolik šlo o spolupráci s dalšími zpravodajskými službami. „Naše domácí zpravodajská služba ve spolupráci s naší policií přistoupila až k tomu nejzazšímu aktu – buňku pozatýkala,“ dodal k tomu, jak BIS zlikvidovala ruskou špionážní síť. Vše je nyní v šetření.
Kdyby nebylo odhaleno, že tyto útoky organizuje ruská buňka, mohlo by obvinění podle Žáčkových slov nakonec padnout na Českou republiku jako takovou. „Právě ona by pak mohla být Německem nebo někým dalším v rámci NATO označena za útočníka, byť jsme spojenci,“ konstatoval místopředseda bezpečnostního výboru.
Proč ale budují buňky v České republice a postaví je přímo pod nos domácí kontrarozvědce? Nechápal moderátor Daniel Takáč. „Rusové se snažili vybudovat kanál nový a pod svícnem je největší tma,“ uvedl Žáček. Vyplývá to podle něj z logiky věci, jelikož prostředky, které byly používány přímo na území Ruské federace, byly prý natolik kompromitovány a už natolik známy západním zpravodajským službám, že tím spíše se na ně upřela pozornost. „Máme informace, v jakých všech státech zasahovaly. Všichni se snažili odhalit tyto kanály v rámci kybernetického prostoru,“ doplnil.
Ideální pro ně prý je budovat takovou buňku ve středně velkých státech, kde mají nějaké sociální vazby či pomocníky, kteří věci nevyzradí. „Mohlo tam ale hrát roli i to, že bylo poměrně jednoduché sem vyslat své občany s ambicí, aby se stali občanem České republiky, potažmo EU,“ přemítal Žáček nad možnými faktory.
„Mohli nás vnímat jako určitou slabinu v celém tom systému. Ale jak je vidět, tak se přepočítali,“ podotkl Žáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab